Immatrykulacja studentw / Dominik Gajda
Immatrykulacja studentw / Dominik Gajda

 

Na razie na Wydziale Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego można kończyć studia licencjackie. Za dwa lata kształcić się tu mają także m.in. magistrzy.

W Rybniku oficjalnie zainaugurował działalność nowy wydział Uniwersytetu Ekonomicznego – biznesu, finansów i administracji. – Uruchomiliśmy na nim kierunek studiów pierwszego stopnia, czyli licencjackich, pod nazwą finanse i rachunkowość o profilu praktycznym, na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Mamy doskonałą bazę i wyposażenie, pięknie umiejscowione w centrum coraz atrakcyjniejszego miasta – mówił rektor prof. dr hab. Leszek Żabiński.

Tłumaczył, dlaczego wydział ulokowano w Rybniku. – To miasto będące centrum aglomeracji rybnickiej. Rozwój tego regionu z jednej strony zawsze napędzała gospodarka, przede wszystkim górnictwo węgla, po transformacji również mały i średni biznes, ale też kultura, oświata. Poszukując wizji rozwojowej dla całego Śląska, poszukujemy też wizji dla aglomeracji. Widzimy konieczność jeszcze głębszego umiejscowienia szkolnictwa wyższego, które będzie mogło służyć rozwojowi tego regionu – wyjaśniał.

Jak dodał, ten region pozostanie największym ośrodkiem energetyczno-paliwowym oraz usługowym Polski, z coraz większym udziałem energii z nowych źródeł, chociaż węgiel jeszcze długo będzie jedną z podstaw. Ale będą dalej rozwijać się inne sektory. – Szczególną rolę upatrujemy w rozwoju sektora finansowego – mówił prof. dr hab. Leszek Żabiński. Jak prognozują ekonomiści, rozwijać się będzie turystyka medyczna oraz sanatoryjno-uzdrowiskowa. Szczególną rolę odgrywać będzie sektor logistyczny, handlowy i magazynowy ze względu na bliskość trzech dużych międzynarodowych lotnisk. Rybnicka aglomeracja, jak cała katowicka, stanie się dużym centrum usług biznesowych. – Ale nasi absolwenci będą służyli również gospodarstwom domowym, które potrzebują doradztwa podatkowego, zakupowego. To kierunki już rozwinięte na Zachodzie – dodał prof. dr hab. Leszek Żabiński.

W tracie uroczystości przekazano insygnia pierwszemu dziekanowi nowego wydziału, doktorowi inżynierowi Tomaszowi Zielińskiemu. Łańcuch ufundował przedsiębiorca Grzegorz Piechaczek. – Tym samym stało się zadość tradycji finansowania nowych insygniów przez tych, którzy są żywotnie zainteresowani działalnością uczelni – mówił prof. dr hab. Leszek Żabiński.

Ważnym punktem uroczystości była immatrykulacja nowych studentów. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Wojciech Dyduch. W ceremonii uczestniczył dr Borys Budka, minister sprawiedliwości, który będzie wykładał prawo. Dodajmy, że uczelnia chce, by za dwa lata wydział zaczął kształcić również magistrów i rozwijał studia podyplomowe, kursy dla biznesu. Zajęcia ze studentami mają prowadzić biznesmeni. Wyniki badań i prace studentów mają być wykorzystywane praktycznie.

– Umożliwia to nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym. Metody, diagnozy, projekty można odsprzedawać biznesowi. Ich autorzy mają prawo do partycypacji finansowej – wyjaśnił prof. dr hab. Leszek Żabiński. Uniwersytet Ekonomiczny chce też zacieśnić współpracę z uczelniami w Ostrawie i Opawie, jak też rozwijać wymianę studentów i wykładowców. W Rybniku powstaną także uniwersytety dla dzieci, gimnazjalistów i licealistów. Dodajmy, że nowy wydział ma 167 studentów. Do immatrykulacji zaproszono część z nich.

Komentarze

Dodaj komentarz