Jak odpracować wyjścia z pracy cz. 1

 

 Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Dziś dowiedziałem się, iż w naszej firmie "wprowadzono" zasady odpracowywania prywatnych wyjść z pracy. Spowodowało to ogromne zamieszanie gdyż nastąpiło to z pominięciem organizacji związkowej. Dodatkowo nikt z kierownictwa nie poinformował nas, wedle jakich procedur będzie się to odbywało. Jeden z kolegów nazajutrz chciał wziąć tzw. przepustkę w godzinach od 12 do 14, żeby pójść na pogrzeb sąsiada. Dowiedział się, że musi odpracować wyjście, pomimo że je zgłosił i zdaje sobie sprawę z tego, że te dwie godziny będzie miał niepłatne.

W związku z tym mam kilka pytań.

- Czy pracodawca może zmusić pracownika do odpracowania tzw. przepustki ?

– Czy brak procedur i zapisów określających zasady odpracowywania tzw. przepustek jest zgodne z prawem?

– Czy "wprowadzenie" ewentualnych zasad powinno zostać zapisane w regulaminie pracy?

– Czy pracodawca ma obowiązek zwrócić się w takiej sprawie do organizacji związkowej?

 

Zgodnie z treścią art. 151 § 21 Kodeksu pracy nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.

Przepisy nie określają trybu i warunków odpracowania takich wyjść. Oznacza to, że pracodawca powinien określić wcześniej w regulaminie pracy zasady udzielania zgody na wyjścia, wskazując, czy uprawnienie to zastrzega dla siebie, czy deleguje je na bezpośrednich przełożonych. Kwestie te mogą być przedmiotem regulacji wewnątrzzakładowych (np. regulamin pracy, układu zbiorowego pracy), ale mogą być też ustalane każdorazowo na mocy porozumienia między pracodawcą a pracownikiem.

Aby odpracowanie wyjścia prywatnego nie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych i nie mogło być za takie uznane, wymogiem formalnym jest wystąpienie pracownika ze stosownym wnioskiem na piśmie. Dlatego pracodawca powinien uregulować tę kwestię w przepisach zakładowych lub innych, wprowadzając zasadę składania pisemnego wniosku przed każdorazowym zwolnieniem w celach prywatnych. W zależności od tego, jakie przepisy wewnątrzzakładowe obowiązują w danej firmie, postanowienia odnośnie wymogu składania pisemnego wniosku można zawrzeć w regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym pracy (w zakładach, które posiadają takie przepisy). Natomiast w zakładach zatrudniających poniżej 20 osób, które nie mają obowiązku tworzenia regulaminu pracy, wskazany zapis powinien być zawarty w informacji o warunkach zatrudnienia. Z postanowień tych aktów powinno wynikać, że udzielenie pracownikowi zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych następuje na jego pisemny wniosek.

Za tydzień ciąg dalszy odpowiedzi na to pytanie.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.tybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz