Wcześniejsze emerytury nauczycieli

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

W 2008 roku ubiegałam się o emeryturę nauczycielską. Udokumentowałam 24 lata pracy nauczyciela na dzień na koniec 2008 roku oraz 32 lata ogólnego okresu składkowego oraz nieskładkowego. Mimo to nie otrzymałam jednak tego świadczenia, ponieważ nie rozwiązałam stosunku pracy. Czy otrzymam takie świadczenie, jeśli obecnie rozwiążę umowę o pracę?

 

Świadczenie, o które pyta pani pyta, to wcześniejsza emerytura przysługująca nauczycielom bez względu na ich wiek. Jest ona nadal przyznawana osobom, które spełnią wskazane przez ustawodawcę warunki. Mianowicie, nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy, jeżeli udowodnili co najmniej:

– 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy nauczycielskiej co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć;

– lub 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania zatrudnienia w szkolnictwie specjalnym co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć – przy czym dotyczy to nauczycieli szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

Od nauczycieli urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 roku, a przed dniem 1 stycznia 1969 roku, wymagane jest udokumentowanie wskazanego wymiaru okresu ogólnego oraz pracy nauczycielskiej w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 grudnia 2008 roku. W celu nabycia uprawnień do emerytury nauczycielskiej warunek dotyczący rozwiązania stosunku pracy nie musiał nastąpić do dnia 31 grudnia 2008 roku. Jeżeli jednak osoby z wymienionej grupy wiekowej przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego, wymagane jest od nich złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Kwestie te reguluje art. 88 ust. 1,2 a Karty Nauczyciela.

Co ważne, zarówno rozwiązanie stosunku pracy, jak i złożenie wniosku o emeryturę nauczycielską może nastąpić po 31 grudnia 2008 roku, a więc nawet obecnie. Przy czym złożenie wniosku o wcześniejszą emeryturę nauczycielską musi nastąpić nie później, niż przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Jak więc wynika z przedstawionego stanu prawnego, rozwiązanie stosunku pracy nawet w 2015 roku nie stanowi przeszkody do otrzymania wcześniejszej emerytury nauczycielskiej, pod warunkiem:

– udokumentowania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego oraz okresu pracy nauczycielskiej w wymiarze wskazanym przez ustawodawcę do dnia 31 grudnia 2008 roku;

– wystąpienia z wnioskiem o świadczenie przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego, a także złożenia stosownego wniosku (dotyczy członka OFE).

Jeżeli spełnia pani wszystkie wymienione warunki, uzyska prawo do emerytury nauczycielskiej, która zostanie obliczona na zasadach przewidzianych dla starej emerytury. Wyniesie ona 24 procent kwoty bazowej oraz po 1,3 procent albo po 0,7 procent podstawy jej wymiaru za każdy rok odpowiednio okresów składkowych lub nieskładkowych (z uwzględnieniem pełnych miesięcy).

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz