Czas pracy w grudniu

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

26 grudnia 2015 roku drugi dzień Bożego Narodzenia przypada w sobotę. W związku z tym w zakładach, w których sobota jest dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, powinni wyznaczyć załodze dodatkowy dzień wolny. Ile wynosi wymiar czasu pracy w grudniu 2015 roku?

Wymiar czasu pracy wynosi 168 godzin, 21 dni pracy. Obliczając liczbę godzin do przepracowania, pracodawca powinien pamiętać, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Prawidłowe ustalenie wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym pozwoli na właściwe zaplanowanie rozkładów czasu pracy (grafików czasu pracy)

 

Jak prawidłowo wyznaczyć dzień wolny od pracy w grudniu 2015 roku?

Przykład: pracownik pracuje w podstawowym systemie od poniedziałku do piątku po osiem godzin w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Za święto 26 grudnia przypadające w sobotę, czyli w dniu wolnym od pracy dla pracownika, należy zapewnić inny dzień wolny w okresie rozliczeniowym, w którym to święto występuje. Pracodawca wyznaczył dodatkowy dzień wolny w czwartek 24 grudnia.

 

Kiedy powinno nastąpić wyznaczenie dnia wolnego za święto?

Wyznaczenie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę powinno nastąpić w obowiązującym u danego pracodawcy okresie rozliczeniowym – w dniu, który przypada w tym samym okresie rozliczeniowym, co święto 26 grudnia.

 

Czy pracodawca ma udzielić innego dnia wolnego pracownikowi, który będzie chorował w dniu wyznaczonym jako wolny za święto przypadające w sobotę?

Pracodawca nie będzie miał obowiązku udzielenia innego dnia wolnego.

 

Czy pracodawca może zapewnić pracownikom dzień wolny skracając pracę w poszczególnych dniach w sumie o osiem godzin?

Pracownikowi należy oddać za święto przypadające w sobotę cały dzień wolny.

 

Czy dzień wolny od pracy pracownik może wykorzystać w następnym okresie rozliczeniowym?

Przepisy prawa pracy nie pozwalają na przeniesienie dnia wolnego w zamian za święto na kolejny okres rozliczeniowy, nawet na pisemny wniosek pracownika.

 

Czy zgodne z przepisami jest wybranie tego wolnego przed świętem, czyli w tygodniu poprzedzającym 26 grudnia?

Tak, wyznaczenie dnia wolnego może przypadać przed 26 grudnia, istotne jest, aby dzień wolny w zamian za święto był wykorzystany w danym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło święto. Bo jeśli u pracodawcy obowiązuje dwutygodniowy okresy rozliczeniowy, należy ustalić, czy ten poprzedzający tydzień obejmuje okres rozliczeniowy czasu pracy obowiązujący u tego pracodawcy.

 

Jakie są konsekwencje nieudzielenia pracownikom dnia wolnego?

W przypadku nieudzielenia załodze dnia wolnego w okresie rozliczeniowym pracodawca naruszy przepisy o czasie pracy w ten sposób, że nie zapewni pracownikom przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Ponadto godziny pracy świadczone ponad obowiązujący w grudniu 2015 roku wymiar czasu pracy, to jest 168 godzin, zostaną zakwalifikowane jako praca w godzinach nadliczbowych, którą pracodawca będzie musiał zrekompensować. Naruszenie przepisów o czasie pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redakcja@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz