W wypożyczalni każdy znajdzie strj na bal / Kamila Mytyk
W wypożyczalni każdy znajdzie strj na bal / Kamila Mytyk

 

Trzeba się wyszaleć, bo czas zabaw w tym roku będzie krótki. I można wybierać między poważnymi imprezami a balami przebierańców!

 

 

Święto Trzech Króli rozpoczyna karnawał, czyli czas zimowych balów i zabaw, w trakcie których, według chrześcijańskiej tradycji, człowiek powinien się wyszaleć, aby później móc się wyciszyć i właściwie przeżyć czterdziestodniowy Wielki Post przygotowujący do obchodów Wielkiej Nocy. Cza szaleństw trwa aż do wtorku poprzedzającego środę popielcową, co oznacza, że w tym roku kończy się 9 lutego. Niektórzy wybierają poważne bale, na których należy wystąpić w wieczorowym stroju, inni wolą luźniejsze balów przebierańców.

Te ostatnie pozwalają wykazać się pomysłowością i poczuciem humoru oraz sporo zaoszczędzić. Strój na taką okazję jest bowiem o wiele tańszy niż elegancka kreacja balowa. – W okresie karnawału mamy zdecydowanie więcej zamówień niż przez pozostałą część roku. W zasadzie okres przebieranych imprez rozpoczyna się od halloween, wtedy ludzie szukają kostiumów ducha, kościotrupa, wiedźmy, Drakuli czy wilkołaka. Później jest boom na stroje mikołajowe, a następnie sylwestrowe, bo wiele osób wita Nowy Rok na balach przebierańców – wylicza Karina Kozielska z całorocznej wypożyczalni strojów w Jankowicach kolo Rybnika.

Jak dodaje, po sylwestrze jest sporo zamówień mamy związanych z orszakami Trzech Króli i na koniec właśnie karnawał, gdzie tematyka imprez bywa najróżniejsza. W pozostałym okresie najczęściej wypożyczenia strojów związane są z urodzinami. – Popularne są przebierane osiemnastki ale także 50., 60. czy nawet 70. – dodaje Karina Kozielska. Wypożyczenie stroju dla dziecka kosztuje 25 zł, natomiast dla dorosłych 35 zł na okres, który ustala się indywidualnie podczas spisywania umowy. Wypożyczalnia ma około 400 strojów dziecięcych i około 250 dla dorosłych, tak więc zazwyczaj każdy coś dla siebie wybierze.

– Wśród dziewczynek najpopularniejszy jest strój Elzy z bajki Kraina Lodu, chłopcy wolą natomiast strój ninja, Vadera z Gwiezdnych Wojen czy też przebranie policjanta lub żołnierza. Dorośli często szukają przebrań o określonej tematyce, pojawiają się np. piraci, Dziki Zachód, postaci bajkowe, stroje nawiązujące do konkretnej epoki, np. średniowiecze i tu wybierają księżniczki, rycerzy, mnichów, paziów dworskich, królów czy też stroje wieśniaków. Popularnością cieszą się też stroje superbohaterów, przebrania nawiązujące do lat 60. czy 70., a także np. przebranie biskupa, więźnia, gladiatora czy Freda Flinstona – mówi Karina Kozielska.

Szykując się na bal, można strój przygotować samemu. Przekopanie szafy nie tylko własnej, ale również mamy czy babci, może zaowocować świetnym strojem np. hipisa, elfa czy księżniczki. Pomocne mogą być także odwiedziny w sklepach z tanią odzieżą, gdzie nierzadko można znaleźć ubrania w kolorze czy fasonie, jakiego w domu nie mamy, a ponadto na ubraniach za kilka złotych nikt nie będzie się obawiał przetestowania własnych umiejętności krawieckich. Ogromny wybór oraz kopalnię pomysłów oferuje oczywiście także internet, gdzie znaleźć można nawet najdziwniejsze przebrania.

– Zazwyczaj udaje nam się dobrać strój do wymagań klienta, czasem jednak pomysły nas przerastają. Dzwonił tu kiedyś pan i pytał o strój hamburgera, innym razem chłopiec chciał się przebrać za śmieciarkę czy lokomotywę Tomka. Takich strojów niestety nie mamy – mówi Karina Kozielska. Bale przebierańców są dla każdego, bez względu na wiek czy posturę. – Przebrań szukają także panie w ciąży. Im proponujemy lekkie, zwiewne sukienki typu Czerwony Kapturek, senatorka rzymska, Betti Flinston czy anioł – mówi Karina Kozielska.

Wybierając strój, warto pomyśleć także o użyteczności. Wszak nie mamy się tylko pokazać w przebraniu, ale także w nim potańczyć czy usiąść przy stole. Samochód z kartonu czy wielki okrągły bałwan bez wątpienia zrobi furorę, może się jednak okazać niepraktyczny. Nie sposób bowiem się w nim poruszać, by go nie uszkodzić, a wtedy żegnaj, szalona imprezo!

 

Zrób sobie maskę!
Nieodłącznym elementem zabaw są weneckie maski, które przysłaniają oczy. W najbliższą niedzielę, 17 stycznia, taki dodatek do stroju będą mogli stworzyć najmłodsi goście Centrum Handlowego Auchan Żory dzięki warsztatom, które potrwają w godzinach od 11 do 17. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a materiały (farbki, barwny papier, kolorowy brokat, wstążki czy cekiny) zapewnia organizator. CH Auchan mieści się przy ulicy Francuskiej 11.

 

 

 

 

 

 

10 lutego w tym roku przypada Popielec, otwierający Wielki Post. Karnawał definitywnie kończy się więc 9 lutego o północy

 

Komentarze

Dodaj komentarz