Ważne nie tylko dla seniorów

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Mam 70 lat, a na emeryturę odeszłam po ukończeniu 55 lat. Później już nie pracowałam. Czy mogę wystąpić o przeliczenie emerytury?

Jeżeli dotychczas nie złożyła pani wniosku o przyznanie emerytury w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (czyli z chwilą ukończenia 60. roku życia), może to zrobić również dzisiaj, jednak jeśli po przejściu na świadczenie nie kontynuowała pani zatrudnienia, wysokość emerytury pozostanie prawdopodobnie bez zmian.

 

Do końca miesiąca jestem na wypowiedzeniu. Wiek emerytalny osiągnę za cztery miesiące. Czy do ukończenia wieku emerytalnego powinnam zarejestrować się na bezrobociu? Kiedy powinnam złożyć wniosek o emeryturę?

Powinna się pani zarejestrować jako osoba bezrobotna, natomiast nie wcześniej niż na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego należy złożyć wniosek o emeryturę. Jeżeli ma pani ustalony kapitał początkowy, to do wniosku o emeryturę wystarczy dołączyć świadectwo pracy potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy.

 

Moja siostra ma 43 lata i jest bardzo chora, nigdy nie pracowała. Czy może ubiegać się o przyznanie renty socjalnej? Komu ona przysługuje?

Renta socjalna, o którą pan pyta, jest świadczeniem, którego przyznanie nie jest uzależnione od udowodnionego jakiegokolwiek okresu pracy. Jednakże renta ta, zgodnie z ustawą o rencie socjalnej przysługuje osobie pełnoletniej, zamieszkałej na terenie Polski lub osobie posiadającej obywatelstwo polskie, która przebywa czasowo za granicą (np. w celu nauki, pobytu u rodziny).

Renta socjalna przysługuje osobie całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat, jak również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.

Przyznanie renty socjalnej nie jest uzależnione od wymiaru przebytych okresów pracy, ale przysługuje ona wyłącznie tym osobom, które w wymienionych powyżej okresach doznały naruszenia sprawności organizmu, co w konsekwencji doprowadziło do całkowitej niezdolności do pracy.

 

W listopadzie złożyłam wniosek o emeryturę. Do tej pory nie otrzymałam decyzji, a ZUS wzywa mnie do uzupełnienia dokumentacji. Czy obowiązują w tych sprawach jakieś terminy?

ZUS powinien wydać decyzję dotyczącą przyznania prawa do emerytury w ciągu 30 dni. Termin ten może być jednak przedłużony, jeżeli złożony wniosek jest niekompletny i wymaga uzupełnienia. W takim przypadku ustawowe 30 dni liczą się od momentu dostarczenia ostatniego brakującego dokumentu, który ma istotny wpływ na wysokość świadczenia.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz