Na starcie zeszłorocznego biegu stanęło 30 osb / Archiwum
Na starcie zeszłorocznego biegu stanęło 30 osb / Archiwum

 

Bieg Tropem Wilczym wystartuje w 160 polskich miejscowościach. Żory organizują go po raz drugi.

 

28 lutego o godzinie 11.45 na terenie leśnej strzelnicy Dębina rozpocznie się druga edycja biegu "Tropem Wilczym. Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żorach". Po uroczystym otwarciu zawodów w samo południe na trasę o długości 1963 metrów wyruszy 400 biegaczy z całego Śląska, bo tylu już się zgłosiło. Meta również na Dębinie. Na godzinę 12.30 zaplanowano rodzinną grę terenową "Tropem Szarego Wilka", a o 13 bieg na krótszym dystansie, który liczy 5 kilometrów. Zakończenie i wręczenie nagród przewidziano o godzinie 14.30.

– W tym roku bieg odbędzie się w 160 polskich miejscowościach. W sumie weźmie w nim udział blisko 40 tysięcy biegaczy, którzy założą koszulki z podobiznami żołnierzy wyklętych, by przemierzyć trasy biegu i tym samym oddać hołd niezłomnym żołnierzom. Pomysłodawcą i głównym organizatorem czwartej już edycji jest Fundacja Wolność i Demokracja z Warszawy. Po ubiegłorocznym sukcesie, jakim okazał się żorski bieg, postanowiliśmy ponownie włączyć się w tę szczytną akcję – informuje Robert Nowak, wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Harcerskich "Dębina", koordynator przedsięwzięcia w Żorach.

Bieg Wilczy to największy tego typu projekt w Polsce. Ma na celu upamiętnienie podziemia antykomunistycznego poprzez czynny udział w tego typu imprezie. Oprócz wspomnianej Fundacji Wolność i Demokracja patronują mu m.in.: Instytut Pamięci Narodowej, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W zeszłorocznym biegu żorskim wystartowało 300 osób. Dystans 1963 metrów nie jest przypadkowy. Upamiętnia datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka pseudonim Lalek. Trasa wiedzie urokliwymi ścieżkami i duktami lasu Dębina.

– Celem biegu jest propagowanie nowoczesnego patriotyzmu, który łączy w sobie przyjemne spędzanie czasu w gronie rodzinnym na świeżym powietrzu z pożytecznym zdobywaniem wiedzy – podkreśla Robert Nowak. Bardzo ciekawie zapowiada się gra terenowa "Tropem Szarego Wilka", adresowana do rodzin (matka lub ojciec plus dziecko). W programie jest również internetowy konkurs historyczny "Żołnierze Wyklęci – zapomniani bohaterowie" oraz wystawienie 1 marca uroczystej warty przy żorskim pomniku Żołnierzy Wyklętych.

Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, dużo czasu musiało upłynąć, aby w końcu żądania w kwestii ustanowienia narodowego święta ku pamięci konspiracji kontynuującej działania AK po roku 1945 zyskały poparcie i akceptację władz. Dopiero od marca 2011 roku oficjalnie upamiętniamy tych, którzy niezłomnie chcieli wypełnić złożoną przysięgę walki o niepodległość. Dodajmy, że Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych przypada właśnie 1 marca.

Komentarze

Dodaj komentarz