Praca na emeryturze

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Pobieram emeryturę, a jednocześnie jestem zatrudniony na umowę o dzieło. Czy może to mieć wpływ na zmniejszenie lub nawet zawieszenie mojej emerytury?

Na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury dla świadczeniobiorcy, który nie ukończył wieku emerytalnego, wpływ ma przychód uzyskany z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności. Umowa o dzieło ma wpływ na zawieszenie i zmniejszenie wysokości emerytury wtedy, gdy została zawarta z pracodawcą, z którym pracownik pozostaje w stosunku pracy.


Czy pracodawcy mają obowiązek informowania ZUS o wysokości przychodów, jakie uzyskują zatrudnieni w ich zakładach emeryci i renciści? Słyszałem, że mają. Czy tak jest rzeczywiście?

Ustawa o emeryturach i rentach nakłada na świadczeniobiorców obowiązek powiadomienia organu rentowego o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej. Osoby, które po raz pierwszy ubiegają się o emeryturę lub rentę, informację taką umieszczają we wniosku o świadczenie. Osoby podejmujące dodatkową pracę zarobkową, a już uprawnione do świadczeń, zobligowane są do przesłania stosownej informacji. Ważne jest, aby z zawiadomienia wynikało, od kiedy została podjęta dodatkowa praca zarobkowa i jaka jest wysokość osiąganego przychodu.

Po zakończeniu roku kalendarzowego – do końca lutego – emeryci i renciści, a także płatnicy składek zobowiązani są do powiadomienia ZUS o przychodzie uzyskanym w minionym roku. Należy dodać, że obowiązek ten spoczywa na świadczeniobiorcy także wtedy, gdy w ciągu roku kalendarzowego on lub płatnik składek informował już organ rentowy o podjęciu lub zaprzestaniu wykonywania działalności oraz o wysokości osiąganego przychodu. Pracodawca zatrudniający emeryta lub rencistę w ramach stosunku pracy lub na podstawie umowy o pracę nakładczą, a także zleceniodawca i inny płatnik składek zobowiązany jest do nadesłania zaświadczenia o kwocie przychodu uzyskanego przez emeryta lub rencistę.

 

Jesienią zeszłego roku przeszłam na emeryturę, po czym podjęłam pracę, zgodnie zresztą z deklaracją, jaką złożyłam przy załatwianiu formalności. Wiem, że do końca lutego mam to zgłosić do ZUS, ale chcę ustalić, w jaki sposób należy to zrobić. Czy można to załatwić przez platformę PUE, czy trzeba stawić się osobiście, a jeżeli tak, to w jakim dziale czy okienku? 

Uprzejmie informuję, iż w przypadku przejścia na emeryturę na nowych zasadach i podjęcia pracy należy po zakończeniu roku kalendarzowego lub po zakończeniu zatrudnienia złożyć wniosek o doliczenie składek na druku ZUS-ER-WPS-02. Druk można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub w najbliższej jednostce ZUS w sali obsługi klienta. Formularz należy wypełnić, po czym złożyć w ZUS. Niestety, nie można wysłać go drogą elektroniczną, nie można dostarczyć poprzez PUE, można jednak skorzystać z usług poczty tradycyjnej na adres właściwej jednostki ZUS bądź dostarczyć osobiście (sala obsługi klienta). Można też jednak skorzystać z zusomatu, i to nawet po godzinach pracy zakładu, ponieważ automat stoi przy wejściu na zewnątrz. W takim przypadku nie wkładamy druku do koperty, tylko bezpośrednio wrzucamy do zusomatu, z którego po chwili otrzymujemy potwierdzenie złożenia formularza.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz