Czy zawsze warto przeliczać emeryturę

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Jestem na emeryturze już ponad 10 lat, dostałem z kopalni zaświadczenie Rp-7 i chciałbym wiedzieć, czy opłaci się wystąpić o przeliczenie emerytury. A co będzie, jeżeli naliczą jej mniej?Czy warto w ogóle zwracać się do ZUS w takiej sprawie?

 

Każdy emeryt, w przypadku którego powstały uzasadniające to okoliczności: m.in. uda się dotrzeć np. do dokumentacji, której nie przedstawił podczas składania wniosku o świadczenie, pojawiły się nowe okresy ubezpieczeniowe, bo po przyznaniu emerytur dana osoba pracowała lub prowadziła firmę, może wystąpić o przeliczenie emerytury. Dana osoba składa wniosek o przeliczenie emerytury, w którym wskazuje, o co się ubiega i dołącza dokumenty uzasadniające swoją prośbę.

Dokumentami potwierdzającymi okresy zatrudnienia są pisemne zaświadczenia pracodawców, świadectwa pracy lub legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy o okresach zatrudnienia. Mogą to być również dowody pośrednie, jak legitymacja służbowa, druk umowy o pracę, wpisy w dowodach osobistych, a także pisma kierowane przez zakład pracy do pracownika w okresie zatrudnienia, jak np. pisma o powołaniu, mianowaniu, angażowaniu, zwolnieniu, o ile jednak na ich podstawie można ustalić okresy zatrudnienia.

Ale czy przeliczenie emerytury zawsze oznacza jej podwyższenie? Nie zawsze. Zdarza się, że na skutek przeliczenia obniżyłaby się wysokość świadczenia. W takiej sytuacji ZUS będzie wypłacał emeryturę w dotychczasowej kwocie, ustalonej przed dokonaniem przeliczenia.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz