Podwyższamy emeryturę cz. 3

 

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku, podpowiada kolejne sposoby na podwyższenie emerytury wyliczonej wg starych zasad.

 

Sposób szósty – zamiana

Zamiana emerytury wcześniejszej na emeryturę przyznaną po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego też może przynieść korzyści. Kto może zamienić emeryturę? Każdy, kto jest na wcześniejszej emeryturze i osiągnął wiek emerytalny, a urodził się przed 1949 rokiem. Ale najważniejszy warunek to podleganie ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy po przejściu na wcześniejszą emeryturę (liczy się każde zajęcie, z tytułu którego odprowadzane były składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe).

Zysk z obliczenia nowej emerytury wynika z ustalenia części socjalnej emerytury wynoszącej 24 proc. od kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania nowej emerytury. Pozostałą część emerytury uzależnioną od podstawy wymiaru i przebytych okresów ustala się od dotychczasowej kwoty bazowej, a następnie waloryzuje. Ile można zyskać na zamianie emerytury? Każdy przypadek jest inny, wyliczany indywidualnie.

Sposób siódmy – zbieg świadczeń

Co to znaczy? Są osoby, które mają ustalone prawo do dwóch świadczeń. Osoby mające przyznaną rentę z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej bądź rentę inwalidy wojennego czy wojskowego, albo rentę dla kombatantów lub osób represjonowanych gdy nabędą prawo do emerytury, oprócz renty mają prawo pobierać emeryturę.

Ale uwaga! Nie mogą brać pełnych świadczeń, lecz tylko emeryturę powiększoną o połowę renty lub rentę powiększoną o połowę emerytury.

Sposób ósmy – dodatek pielęgnacyjny

Gdy emeryt ukończy 75 lat, ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego w miesięcznej wysokości wynoszącej od 1 marca 2015 r. 208,17 zł. Wypłacany jest on bez potrzeby składania wniosku. Można też starać się o dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem tego wieku i złożyć specjalny wniosek. Wtedy będzie potrzebne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS uznające emeryta za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Sposób dziewiąty – zastąpienie zarobków zerowych minimalnymi

1 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa pozwalająca na zastąpienie zarobków zerowych kwotami minimalnego wynagrodzenia. Dotyczy to osób, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Jeśli więc w chwili wyliczania emerytury przyznanej przed 2009 rokiem nie udało ci się udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków i dotąd nie złożyłeś wniosku o zastąpienie ich wynagrodzeniem minimalnym, zrób to jak najszybciej. O kolejnych sposobach w naszym następnym Poradniku Seniora.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz