Składki, kapitał, świadczenia

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Jestem emerytowaną nauczycielką. Chcę otworzyć własną działalność gospodarczą i udzielać korepetycji. Czy mogę płacić niższe składki?

Emeryci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, nie są obowiązkowo objęci ubezpieczeniami społecznymi, dlatego nie muszą z tego tytułu odprowadzać składek, nawet w preferencyjnej wysokości. Obowiązkowo są natomiast objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i z tego tytułu składkę powinni regulować. Jej wysokość wynosi obecnie 288,95 zł.

 

Wciąż pracuję. Niedawno poprosiłem o przeliczenie mojego kapitału początkowego. Ile ZUS ma na to czasu?

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mówi, że decyzję w sprawie ponownego ustalenia wysokości emerytury, z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego organ rentowy wydaje w ciągu 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania postanowienia. Powyższy przepis odnosi się do osób uprawnionych do emerytury. W przypadku przeliczenia kapitału początkowego dla osób, które nie są uprawnione do emerytury, ustawodawca nie podał terminu, w jakim organ rentowy jest zobowiązany wydać decyzję. Z uwagi na bardzo dużą liczbę wniosków organ rentowy musi zrealizować w pierwszej kolejności wnioski świadczeniobiorców, natomiast pozostałe są realizowane sukcesywnie w miarę możliwości organu rentowego.

 

Jakiś czas temu czytałam, że ZUS wypłaca świadczenie honorowe. W jakich sytuacjach i komu ono przysługuje?

Świadczenie honorowe przysługuje w wysokości równej wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat życia – obecnie kwota ta wynosi 3308,33zł brutto. To świadczenie wyjątkowe, przyznawane przez prezesa ZUS na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prezes ZUS przyznaje je obywatelom polskim zamieszkałym zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza granicami kraju, od pierwszego dnia miesiąca, w którym dana osoba ukończy 100 lat życia.

W sprawach o przyznanie świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia dla osób uprawnionych do świadczeń emerytalno-rentowych prezes zakładu, podejmuje decyzję z urzędu, natomiast dla osób nieuprawnionych na wniosek strony. 

 

Masz pytania do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz