Pod surmią zajęcia mają dzieci uczące się w przyszpitalnej szkole / Iza Salamon
Pod surmią zajęcia mają dzieci uczące się w przyszpitalnej szkole / Iza Salamon

 

Wybieramy w głosowaniu internetowym jeden z szesnastu okazów z całej Polski. Wśród kandydatów do tytułu jest jastrzębska surmia!

 

To duże wyróżnienie dla naszego przemysłowego regionu. Surmia wielokwiatowa Gracja, która rośnie w parku przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju, zakwalifikowała się do finałowej szesnastki ogólnopolskiego konkursu na Drzewo Roku, organizowanego przez Klub Gaja. Internetowe głosowanie już ruszyło. Zmagania mają promować szacunek dla przyrody oraz wyszukiwanie przykładów ciekawych i trwałych związków między kulturą i historią lokalnej społeczności a szczególnie cenionymi przez nią drzewami. Niekoniecznie musi być ono najgrubsze, najwyższe i najstarsze.

Nasza Gracja liczy sobie około 90 lat. Wyrosła na wysokość 20 metrów, a w obwodzie ma 303 centymetry. Jest królową parku. To niezwykle efektowne drzewo o dużych i ozdobnych liściach. Szczególnie pięknie wygląda w okresie kwitnienia. Owoce przypominają strąki fasoli, dlatego często dzieci nazywają okaz drzewem fasolkowym. Kiedy Gracja została zasadzona w tym miejscu? Trzeba cofnąć się do 1859 roku. Dolne Jastrzębie (późniejszy Zdrój) nabył baron Emil von Schlieben i rozpoczął wiercenia w poszukiwaniu węgla.

Odkrył jednak źródła solankowe i wkrótce rozpoczął budowę uzdrowiska, tworząc zakład kąpielowy, pijalnię, muszlę koncertową. Po pierwszej wojnie światowej uzdrowiskiem zarządzali bracia Mikołaj i Józef Witczakowie, przyczyniając się do ponownego rozkwitu miejscowości. Rozpoczęto wówczas urządzanie pobliskiego Parku Zdrojowego w stylu francuskim. Uzdrowisko obsadzono drzewami i krzewami ozdobnymi, a jednym z nich była właśnie surmia wielokwiatowa. Dzieci i młodzież przybywające na rehabilitację do placówki darzą drzewo szczególną sympatią. Tu najchętniej siadają, by uczyć się i odpoczywać, bo przy szpitalu działa Zespół Szkół Specjalnych. Mierzą obwód, obejmują, fotografują.

Zajęcia "Pod surmią" służą odnowieniu sił, odwracaniu uwagi od choroby, pomagają zwalczać tęsknotę za domem. Drzewo stało się inspiracją dla uczniów i nauczycieli do zrealizowania projektu: "Najciekawsze okazy przyrodnicze parku przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju" W 2014 roku surmia otrzymała imię Gracja. W głosowaniu wzięła udział cała społeczność szkoły i szpitala.

Przypomnijmy, że ambasadorami konkursu na Drzewo Roku są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca profesor Jan Miodek. Nadesłano blisko 100 zgłoszeń z całej Polski, spośród których jury wybrało finałową szesnastkę: po pięć dębów i lip, a także grab, gruszę, sosnę, głóg, platana i naszą surmię. Z tego grona trzy drzewa rosną w województwie śląskim. Są to Grusza Matula w Mikołowie, Lipy Wolności (Trzy lipy Powstańcze) w Rudzie Śląskiej oraz nasza surmia. Głosujmy na naszą przepiękną Grację na stronie: www.drzeworoku.pl.

Źródła: http://www.drzeworoku.pl, http://www.szkolaszpital.pl

 

Na naszą surmię można głosować TUTAJ 

 

 

90  lat liczy sobie surmia wielokwiatowa z Jastrzębia-Zdroju. Wyrosła na wysokość 20 metrów, a w obwodzie ma 303 centymetry

 

Komentarze

Dodaj komentarz