W czwartek odsłonięcie płaskorzeźby Juliusza Rogera

W czwartek, 23 czerwca, o godz. 11 w rybnickim Parku Bukówka (tuż przy wejściu od strony ul. Miejskiej) odsłonięta zostanie płaskorzeźba doktora Juliusza Rogera, inicjatora budowy szpitala, nazwanego później jego imieniem.

Park Bukówka, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań byłego szpitala, więc usytuowanie na jego terenie postumentu z podobizną Juliusza Rogera ma wymiar symboliczny.
Odsłonięcie płaskorzeźby zbiega się w czasie z decyzją rybnickiej Rady Powiatu, która podjęła uchwałę o przekazaniu Miastu Rybnik Zespołu Szpitalnego im. Juliusza Rogera. Wyrażenie zgody na dokonanie darowizny nieruchomości finalizuje starania prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, prowadzone od ubiegłego roku, a zmierzające do przejęcia zabytkowych budynków. Przejęcie przez miasto poszpitalnego kompleksu (na które formalną zgodę musi wyrazić teraz Rada Miasta Rybnika) to zielone światło dla rozpoczęcia działań, związanych z jego rewitalizacją.
Warto dodać, że upamiętnienie zasłużonego rybnickiego lekarza w formie poświęconego mu pomnika, to nie jedyny sposób, w jakiej Rybnik honoruje tę postać. Imię Juliusza przyjęła też ustanowiona w Rybniku Górnośląska Nagroda Literacka, której pierwsza edycja rozstrzygnięta zostanie podczas tegorocznych Rybnickich Dni Literatury.
Juliusz Roger urodził się w 1819 roku Niederstotzingen koło Ulm w Niemczech. Ukończył studia medyczne w Tybindze, a następnie studia specjalistyczne w Wiedniu. W 1847 roku przybył do Rud raciborskich, przyjmując zaproponowane mu przez księcia raciborskiego Wiktora I stanowisko nadwornego lekarza. Oprócz leczenia rodziny książęcej swoją pracę dzielił między trzy ośrodki: Pilchowice, Rudy i Rybnik.
Zasługą Rogera był znaczny rozwój szpitalnictwa w naszym regionie. Był inicjatorem budowy nowoczesnego, jak na ówczesne czasy, szpitala w Rybniku. Placówkę wybudowanego w latach 1868-1869, w dużej mierze dzięki składkom społecznym i darowiznom. Juliusz Roger nie dożył jego otwarcia, jednak doceniając inicjatywę i zaangażowanie książęcego lekarza, szpital nazwano jego imieniem.
Roger z zamiłowania był przyrodnikiem, entomologiem, opublikował wiele prac z zakresu nauk przyrodniczych. Żywo interesował się też śląskimi pieśniami ludowymi, które zebrał i wydał drukiem jako zbiór „Pieśni ludu polskiego na Górnym Śląsku”, w którym znalazło się 546 pieśni.
Zmarł nagle 7 stycznia 1865 roku, w czasie polowania w lasach rudzkich. Spoczywa na cmentarzu w Rudach.
Postument Juliusza Rogera to jedna z trzech płaskorzeźb z brązu, upamiętniających wybitne postaci historyczne - działaczy społecznych z terenu Śląska, zasłużonych dla dziedzictwa kulturowego Rybnika.
Kilka dni temu, podczas zakończonych właśnie Dni Rybnika, w Parku Kozie Góry odsłonięta została płaskorzeźba Juliusza Haasego.
W podobny sposób upamiętniony będzie również ks. Franciszek Blachnicki, pochodzący z Rybnika założyciel ruchu oazowego „Światło-Życie”, którego płaskorzeźba znajdzie się w rejonie starego kościoła. Jej odsłonięcie nastąpi w lipcu, podczas Dni Diecezjalnych w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Komentarze

Dodaj komentarz