Archiwum / Grzegorz Matusiak
Archiwum / Grzegorz Matusiak

 

 

Poprawa stanu zdrowia i jakości życia osób starszych, a także efektywna realizacja art. 68 ust. 3 konstytucji mówiącego, że władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku, doczekały się nowego podejścia rządu. Oczekiwania społeczne, dotyczące bezpłatnego dostępu do leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia oraz wyrobów medycznych, będą zaspokajane najpóźniej od 1 września. Wprowadzenie noweli do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, zapewnia obywatelom, którzy ukończyli 75. rok życia, niezależnie od uzyskiwanych dochodów, nieodpłatny dostęp, w szczególności, do medykamentów związanych z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jeszcze nie tak dawno, 7 sierpnia 2014 roku, senatorowie odrzucili senacki projekt ustawy, przewidujący bezpłatne zaopatrzenie w leki refundowane dla osób, które ukończyły 75. rok życia i pobierają najniższą emeryturę lub rentę.

Na swoim blogu Jan Filip Libicki, chwalił się dość nietypowo, że to on złożył wniosek o odrzucenie projektu ustawy "gwarantującej najbiedniejszym seniorom bezpłatne leki".

Prawo do zdrowia należy do katalogu podstawowych praw człowieka. Zdrowie obywateli, jako podstawowa wartość w życiu ludzi, powinno być wspierane skuteczną polityką państwa. Wydaje się, że głosy krytyków przyjętych rozwiązań są tym razem ciche i niewiele słyszalne.

Grzegorz Matusiak, poseł na Sejm RP

Komentarze

Dodaj komentarz