Pytania przed emeryturą

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Osiągnęłam już powszechny wiek emerytalny. Jednak wciąż chcę pracować i pracuję. Ostatnio pracodawca zwrócił się do mnie, abym dostarczyła do kadr zaświadczenie z ZUS, że mam uprawnienia emerytalne. Czy jest możliwość uzyskania takiego zaświadczenia?

W celu ustalenia prawa do emerytury należy wystąpić z wnioskiem do ZUS. Po spełnieniu wymaganych warunków otrzyma pani decyzję ustalającą prawo do emerytury. Ponieważ dokument ten podlega ochronie danych osobowych, może go przedłożyć do wglądu pracodawcy jedynie osobiście. ZUS nie wydaje zaświadczeń ani pisemnych informacji potwierdzających fakt nabycia prawa do emerytury przez ubezpieczonego.

 

W okresie od 1986 do 1989 nie pracowałam, przebywałam na urlopie bezpłatnym, gdyż musiałam zająć się dziećmi. Czy ten okres będzie miał wpływ na wysokość mojej emerytury?

Tak, przepisy przewidują taką możliwość. Przy ustalaniu kapitału początkowego okresy opieki nad dzieckiem (np. okresy urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego) uwzględnia się po 1,3 proc. podstawy wymiaru kapitału początkowego za każdy rok tych okresów (z uwzględnieniem pełnych miesięcy), a nie jak dotychczas po 0,7 proc. podstawy wymiaru. Jeśli ma pani już ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem okresów opieki nad dzieckiem, może zgłosić wniosek o ponowne jego ustalenie. W razie niezgłoszenia takiego wniosku do czasu przejścia na emeryturę (również częściową, emeryturę pomostową lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne), ZUS z urzędu przeliczy kapitał początkowy przy obliczaniu wysokości świadczenia, o które będzie się pani ubiegała.

 

Mam 66 lat. Kiedy mogę złożyć wniosek o emeryturę? Czy mam z tym wnioskiem przedłożyć zaświadczenie o wysokości zarobków z 10 lat?

Mężczyźni urodzeni w drugim kwartale 1950 roku nabywają prawa do emerytury mając 65 lat i 10 miesięcy, zatem pan podstawowy warunek już spełnił. Emerytura może być przyznana nie wcześniej jak od miesiąca, w którym wpłyną wniosek. Co ważne, nie ma potrzeby dołączania do wniosku zaświadczenia z zakładu pracy o wynagrodzeniu. Pana emerytura będzie naliczona z kapitału początkowego i składek zapisanych na koncie od 1999 roku. Obie te wartości zostaną zwaloryzowane i podzielone przez dalsze średnie trwanie żyda. Jeśli pan pozostaje w zatrudnieniu, to do czasu rozwiązania umowy o pracę pana emerytura będzie zawieszona. Wypłata emerytury będzie możliwa dopiero po tym, kiedy umowa o pracę zostanie rozwiązana i kiedy dostarczy pan do ZUS dokument, który to potwierdza.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

1

Komentarze

  • ooo Pytania przed emeryturą 06 lipca 2016 13:17Obie te wartości zostaną zwaloryzowane i podzielone przez dalsze średnie trwanie żyda. O co chodzi z tym żydem [ życiem ]

Dodaj komentarz