Dwornik: Termomodernizacja szansą i koniecznością dla osiedla Nowiny

 

 

W ostatnim czasie na ustach rybniczan coraz częściej pojawia się pojęcie termomodernizacji, której przeprowadzenie powinno wpłynąć pozytywnie na walkę z niską emisją. W moim przekonaniu na terenie rybnickiego osiedla Nowiny niska emisja nie jest jedynym powodem do działań termomodernizacyjnych. W dzielnicy dominują budynki wielopiętrowe, gdzie upływ czasu staje się coraz bardziej widoczny.

Co najmniej dwa pokolenia wychowały się na Nowinach, dlatego niezbędne jest, aby kilkunastotysięczne osiedle otrzymało od swojego zarządcy, czyli Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej szansę, która dla mnie osobiście jest koniecznością. Przeprowadzenie termomodernizacji budynków na Nowinach ożywi to 40-letnie już osiedle. Znakiem czasu stała się szarość i przysłowiowa nuda. Budynki od ulicy Chabrowej, poprzez m.in ulicę Dąbrówki, Orzepowicką aż do Wawelskiej, wymagają przeprowadzenia tego procesu z wielu względów. Ożywienie, zwiększenie atrakcyjności, nadanie przysłowiowego koloru sprawi, że ta część Rybnika stanie się bardziej atrakcyjna nie tylko dla obecnych mieszkańców, ale również dla wielu młodych ludzi, którzy chcieliby nabyć mieszkanie w cenie niższej niż od dewelopera.

Nieliczna część bloków została co prawda odnowiona, ale życzylibyśmy sobie, by RSM stanęła na wysokości zadania i przyspieszyła działania remontowe. Jeśli dodamy do tego modernizację i budowę placów zabaw i parkingów, stworzy się młodemu rybniczaninowi alternatywę wobec potężnego kredytu hipotecznego na całe życie, a mieszkańcom osiedla doda większej satysfakcji z zamieszkiwania na Nowinach. Jest jeszcze inny aspekt: mieszkańcy Nowin powinni być świadomi, że bez własnego wkładu przeprowadzenie działań może okazać się niemożliwe.

Rozumiem, że kolejny dodatek do czynszu nie będzie nas zadowalał, ale biorąc pod uwagę, że zaoszczędzimy na centralnym ogrzewaniu, wysokość rachunków może się wyrównać. Stawiając opór i nie inwestując, Nowiny zaczną się wyludniać a mieszkania będą tracić na wartości. Biorąc pod uwagę powyższe, zaczniemy tracić my jako właściciele i mieszkańcy, ale również RSM jako zarządca budynków

Komentarze

Dodaj komentarz