Pytają młode mamy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Kiedyś moją firmie odwiedzili pracownicy ZUS. W czasie tej wizyty założyłam sobie profil na PUE. Czy wniosek na dziecko w ramach programu 500 plus mogę złożyć elektronicznie przez tę platformę?

Każdy, kto ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, po zalogowaniu na www.pue.zus.pl, może wypełnić i wysłać wniosek przez internet. ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwia złożenie elektronicznego wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego tzw. wniosku "Rodzina 500+". Wniosek na PUE można podpisać na jeden z trzech sposobów: bezpiecznym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym ePUAP lub profilem PUE – wystarczy kliknąć "podpisz profilem PUE". Po wysłaniu wniosku dostaniemy informację o przyjęciu przez ZUS przesłanego dokumentu elektronicznego. Dalej wniosek zostanie przekazany za pośrednictwem systemu Emp@tia do urzędu, który zajmie się sprawą. W ciągu kilku dni na adres e-mail, który podano we wniosku, dostaniemy potwierdzenie, że wniosek został przyjęty. W celu wyjaśnienia wątpliwości osób, które odwiedzają u nas sale obsługi klienta, informuję, że ZUS nie rozpatruje wniosków "Rodzina 500+", więc nie przyjmuje też wniosków papierowych. Zapewnia jedynie możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem portalu PUE.

 

W zeszłym roku urodziłam dziecko. Na początku tego roku, ze względu na sytuację w firmie, wróciłam do pracy. Nie skorzystałam z całego urlopu rodzicielskiego. Słyszałam, że jakąś niewykorzystaną przeze mnie część urlopu rodzicielskiego może wykorzystać mój mąż albo nawet jeszcze ja. Czy to prawda?

 

Zgodnie z przepisami, w 2015 roku mogła pani korzystać z zasiłku macierzyńskiego przez okres udzielonego urlopu macierzyńskiego przez 20 tygodni, dodatkowego urlopu macierzyńskiego przez 6 tygodni i urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni. Każdy z tych urlopów musiał być udzielany bezpośrednio po sobie. Zgodnie z przepisami, urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Został on wydłużony o okres zlikwidowanego dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Może być wykorzystany od razu albo maksymalnie w czterech częściach – jedna po drugiej, przy czym w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej jego części, nie później jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Ponieważ przebywała pani na urlopie rodzicielskim w niepełnym wymiarze, może wykorzystać pozostałe tygodnie w późniejszym terminie.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz