Lata, składki, przeliczenia

 

Na pytania Czytelników odpowiadają specjaliści z zakresu ubezpieczeń społecznych oddziału ZUS w Rybniku.

 

Do końca tego miesiąca jestem na wypowiedzeniu. Wiek emerytalny osiągnę jednak dopiero w styczniu 2017 roku. Co mam robić przez te pięć miesięcy? Czy do ukończenia wieku emerytalnego powinnam zarejestrować się w pośredniaku na bezrobociu? Pytam, ponieważ słyszałam, że tak. Kiedy będę mogła złożyć wniosek o emeryturę?

Anna K.

Powinna się pani zarejestrować jako osoba bezrobotna, natomiast nie wcześniej niż na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego należy złożyć wniosek o przyznanie emerytury. Jeżeli ma pani ustalony kapitał początkowy, to do wniosku o emeryturę wystarczy dołączyć świadectwo pracy potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy.

 

W kwietniu ukończyłam 60 lat. Mam 32 lata pracy. Kiedy mogę starać się o emeryturę?

Elżbieta

Jeżeli nie pracowała pani w warunkach szczególnych, to na emeryturę będzie pani mogła przejść po osiągnięciu powszechnego, przedłużonego wieku emerytalnego. W związku z tym, że urodziła się pani w kwietniu 1956 roku, będzie pani mogła przejść na emeryturę w wieku 61 lat i dwóch miesięcy.

 

Mam 68 lat, ale już od 13 lat jestem na emeryturze, przeszłam na nią, gdy miałam 55 lat, bo taka istniała wtedy możliwość. Od tamtego czasu nie pracowałam, tylko pomagałam córce przy wychowywaniu dzieci. Słyszałam, że niektórzy przeliczają swoje świadczenia, czy ja też mogłabym wystąpić z takim wnioskiem?

Eugenia

Jeżeli dotychczas nie złożyła pani wniosku o przyznanie emerytury w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (czyli z chwilą ukończenia 60. roku życia), może to zrobić również dzisiaj. Jednak jeśli po przejściu na świadczenie nie kontynuowała pani zatrudnienia, wysokość emerytury pozostanie prawdopodobnie bez zmian.

 

Czy każdy emeryt może wystąpić o przeliczenie swojego świadczenia?

Stefan

Przepisy ustawy emerytalnej przewidują możliwość ponownego ustalenia wysokości emerytury. Po przyznaniu emerytury każdy świadczeniobiorca może przeliczać świadczenie, pod warunkiem, że ma ku temu podstawy. Może to być dodatkowy staż pracy i dodatkowe zarobki, które uzyskaliśmy przed lub po przyznaniu emerytury, czy też dodatkowe składki zgromadzone na koncie ubezpieczonego po dniu przyznania emerytury. Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie emerytury, zarówno wcześniejsze, przyznane w wieku powszechnym, jak i częściowe bądź pomostowe.

 

Nie mogę doprosić się mojego byłego pracodawcy o wystawienie zaświadczenia o zarobkach i latach pracy. Zapewne już nie prowadzi działalności, bo nie ma z nim żadnego kontaktu. Świadectwo pracy po prostu zgubiłem. Nie było to tak dawno temu, jako że chodzi mi o lata 1992-1994. Podobno dane o przebiegu ubezpieczenia znajdują się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na moim indywidualnym koncie.

Kazimierz J.

Prawdą jest, że na koncie ubezpieczonego ewidencjonowane są składki oraz informacje dotyczące przebiegu ubezpieczeń społecznych danego ubezpieczonego. Konto takie organ rentowy prowadzi jednak od 1 stycznia 1999 roku. Zawarte na nim dane dotyczą więc okresu mającego swój początek w styczniu 1999 r. Na indywidualnym koncie w ZUS nie będzie zatem informacji z przebiegu ubezpieczenia sprzed 1 stycznia 1999 roku.

 

Dostaję emeryturę od listonosza, który przynosi mi ją do domu. Jednak chciałabym, aby ZUS przekazywał mi pieniądze na konto, które od niedawna mam w banku. Jak trzeba to załatwić?

Tadeusz

Tryb postępowania w zakresie przekazywania wypłaty świadczenia na rachunek bankowy wynika z przepisów w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe. W sprawie zmiany sposobu płatności emerytury należy złożyć wniosek własnoręcznie podpisany ze wskazaniem sposobu wypłaty, podaniem numeru rachunku bankowego. Przepisy nie określają wymogu przedłożenia dokumentu z banku. Jeśli w posiadaniu świadczeniobiorcy będzie zaświadczenie potwierdzające fakt posiadania konta, za jego zgodą kopia zostanie dołączona do akt.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz