Ile wynosi odprawa emerytalna

 

Na pytania Czytelników odpowiadają specjaliści z zakresu prawa pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach.

 

Właśnie przeszedłem na emeryturę i dostałem odprawę, która jednak wcale nie była taka sama jak moje miesięczne wynagrodzenie, a o ile mi wiadomo, to powinna być. Moje wynagrodzenie jednak składało się z pensji podstawowej i dodatku funkcyjnego, a w ostatnim miesiącu pracy wybierałem sporo dni urlopu. Czy może to mieć wpływ na wysokość odprawy emerytalnej?

 

Odprawa emerytalna jest wyliczana zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Jej wysokość ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy z wyłączeniem wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W efekcie może się więc zdarzyć, że wysokość odprawy emerytalnej będzie mniejsza niż kwota miesięcznego wynagrodzenia za pracę pracownika, który w ostatnim miesiącu zatrudnienia korzystał z urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

1/ § 2 pkt 7 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 29 maja 1996 roku w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 62, poz. 289 z późniejszymi zmianami);

2/ § 6 pkt 4, § 14 – 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późniejszymi zmianami.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz