Audyt urzędu marszałkowskiego na osiedlu / UM Czerwionka-Leszczyny
Audyt urzędu marszałkowskiego na osiedlu / UM Czerwionka-Leszczyny

 

 Gmina dostała nagrodę za promocję zabytkowego osiedla patronackiego kopalni Dębieńsko, które być może znajdzie się na Szlaku Zabytków Techniki!

 

Najnowsze wieści dotyczące zabytkowych familoków w Czerwionce są bardzo pocieszające. Już 29 września, czyli w piątek, przedstawiciele władz miasta i gminy odbiorą w Krakowie nagrodę w konkursie Kryształy PR-u za promocję charakterystycznej zabudowy sprzed ponad 100 lat. Na czym polegała promocja familoków? – Najpierw opracowaliśmy system tożsamości wizualnej osiedla i uruchomiliśmy Centrum Informacji Turystycznej. Zrealizowano również kompleksowy projekt "Familoki – miasto – ogród", nawiązujący do dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego miejsca – wyjaśnia Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Dzięki tym działaniom do Czerwionki zaczęli zaglądać turyści, ciekawą zabudową zainteresowali się również sami mieszkańcy. Odwiedzającym bardzo się spodobały nietypowe gadżety promocyjne m.in. saszetka z nasionami kwiatów, a także gry "Ulicami miasta – ogrodu" i "Piotruś na familokach". – Dzięki staraniom gminy na terenie familoków dwukrotnie odbyła się Industriada – święto Szlaku Zabytków Techniki. W działania promocyjne zaangażowano także mieszkańców zabytkowego osiedla oraz turystów – dodaje Hanna Piórecka-Nowak, która współprowadziła promocję wraz z Mariolą Czajkowską, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury, Marianem Uherkiem, dyrektorem Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, oraz Andrzejem Wącirzem, naczelnikiem wydziału planowania i funduszy zewnętrznych.

Pomagali także pracownicy tych jednostek i wydziału. Zwieńczeniem ich starań jest prestiżowa nagroda w konkursie Kryształy PR-u, którego celem jest promowanie i nagradzanie najbardziej wartościowych inicjatyw m.in. samorządów. To jednak nie koniec starać promujących familoki. Tydzień temu na terenie osiedla gościła komisja audytowa z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, ponieważ gmina stara się włączyć zabytkową zabudowę do Szlaku Zabytków Techniki. Warto wspomnieć, że szlak ten oddaje specyfikę naszego regionu, w którym kultura przemysłowa stanowi jeden z zasadniczych elementów jego tożsamości i jest najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w Polsce.

Czy już niebawem poszerzy się o czerwioneckie familoki? Wyniki audytu mają być znane na przełomie listopada i grudnia. – Umieszczenie familoków na Szlaku Zabytków Techniki to szansa na promocję tego miejsca, na działania promocyjne realizowane na skalę województwa, kraju, a nawet i poza jego granicami. To także możliwość wymiany doświadczeń, współpracy z obiektami, które badają potrzeby klienta rynku turystyki przemysłowej i odpowiadają na nie w bardzo dobry sposób – dodaje rzecznik prasowa magistratu.

liczba

100 – mniej więcej tyle domów tworzy dawną kolonię robotniczą w Czerwionce. Każdy jest inny, co stanowi ewenement na skalę nie tylko krajową

2

Komentarze

  • Zenek ze Słowackiego Monitoring plus Straz Miejska w nocy !!!! 30 września 2016 13:58Dobrze ze gmina zmienia podejscie..Dla bezpieczenstwa mieszkancow na Osiedlu Familokow powinien byc monitoring i Straz Miejska w nocy...Straz Miejska od pn- pt w godz 7 -15 to wyrzucanie pieniedzy w błoto !
  • Hanka z ul.Hallera jest nadzieja 29 września 2016 23:02To dobrze ze Gmina inaczej zaczyna postrzegac Zabytkowe Osiedle..Moze przestaniemy byc gettem socjalnym dla eksmitowanych ze spoldzielni mieszkaniowych..

Dodaj komentarz