Michał Palica ze swoją książką / Ireneusz Stajer
Michał Palica ze swoją książką / Ireneusz Stajer

 

W swojej znakomicie udokumentowanej książce Michał Palica opisuje życie i dzieło niezwykłego werbisty. Był on człowiekiem renesansowym, prawdziwym erudytą i prekursorem muzealnictwa.

 

Ojciec Emil Stanisław Drobny został zapamiętany jako człowiek renesansu. Archiwista, historyk, etnograf, bibliofil, pisarz i wydawca, prekursor muzealnictwa w Rybniku. Można by jeszcze długo wymieniać. Michał M. Palica zajmująco opowiada o słynnym kapłanie w swojej najnowszej książce "Wielki Drobny. O. Emil Stanisław Drobny SVD (1889-1948), która dopiero co ukazała się nakładem Księży Werbistów z Pieniężna. – W moim domu rodzinnym dużo mówiło się o ojcu Drobnym. Przedwojenny Rybnik był mniejszy niż ten dzisiejszy. Ludzie się znali, wiedzieli, że wśród werbistów przy ulicy Kościuszki jest taki niezwykły kapłan. Szczególną estymą cieszyli się franciszkanie, ale również Misjonarze Zgromadzenia Słowa Bożego – podkreśla rybnicki badacz dziejów.

Jak dodaje, ojca Drobnego często wspominała babcia Franciszka, pobożna, wspaniała kobieta, dziadek Franciszek i ciotka Maria, zwana Mery. – W dzieciństwie mama zabierała nas do dawnego kościółka przy ulicy Kościuszki. W pamięci pozostała mi figurka Murzynka, a pod nim skarbonka. Przez cały rok zbieraliśmy sreberka ze słodyczy, o których afrykańskie dzieci mogły tylko pomarzyć. Robiło się z nich srebrne kule, które misjonarze zabierali ze sobą do dalekich krajów. Zwłaszcza moja ciocia, Maria Tatarczyk, wspierała misyjne dzieło – zaznacza autor. Z zainteresowaniem słuchał opowieści wuja, werbisty Józefa Tatarczyka.

– Postać ojca Emila Drobnego zafascynowała mnie dopiero, gdy dorosłem – przyznaje pan Michał. Co w tej postaci było takiego niezwykłego? – Jego skromność budziła szacunek, choć był człowiekiem na wskroś renesansowym, prawdziwym erudytą. To postać wielowymiarowa. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że stworzył pierwsze muzeum w Rybniku. Odwiedzało go wielu sławnych ludzi, jak choćby pisarka Zofia Kossak-Szczucka czy Gustaw Morcinek. Nasz werbista miał wspaniałe zbiory etnograficzne. Eksponaty przywozili mu ojcowie misjonarze z różnych stron świata: Japonii, Afryki, Australii, Papui Nowej Gwinei – wylicza rybniczanin.

Znana była pasja bibliofilska ojca Drobnego. – Posiadał ogromny i cenny księgozbiór, nawet woluminy z XVI wieku, także stare mapy. Niestety większa ich część zaginęła w czasie wojny, a potem za rządów komunistów – ubolewa Michał Palica. Książka nie jest obszerna, liczy 83 strony. Autor potraktował jednak temat bardzo rzetelnie. Dotarł do teczki osobowej ojca Drobnego w Archiwum Polskiej Prowincji Księży Werbistów. Korzystał z rękopisów monografii kilku parafii, publikacji w przedwojennych drukach zwartych, głównie pisma "Ziemia Rybnicka", i artykułów prasowych. Przeczytał kilkadziesiąt opracowań i książek. Są w niej zdjęcia, związane z naszym werbistą, a także wszystkich rektorów domu misyjnego w Rybniku i proboszczów parafii pw. Królowej Apostołów przy obecnej ulicy Wieniawskiego.

Michał Palica zwracał się z prośbą o publikację do różnych instytucji na Śląsku, niestety bezskutecznie. Odmówiło mu m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach. – Dopiero w Pieniężnie znalazłem zrozumienie. Trafiłem na starszego ojca, który dziś będzie miał już po 90. Czekałem na publikację trzy lata, ale było warto – cieszy się rybniczanin. Mówi, że książki nie napisał dla własnej chwały, ale z szacunku i ku pamięci ojca Emila Drobnego. Książkę można nabyć u misjonarzy w Pieniężnie albo składając zamówienie na adres e-mailowy autora: michal.l.palica@gmail.com. Postać ojca Drobnego zaprezentujemy w jednym z najbliższych wydań dodatku historycznego "Nowin".

2

Komentarze

  • redakcja Odpowiedź redakcji 13 października 2016 11:32W tekście jest napisane, że książkę można nabyć u misjonarzy w Pieniężnie albo zwracając się mejlowo do autora. Pozdrawiamy!
  • Ja o.Drobny 13 października 2016 10:11czy można tę książkę kupić u ojców Werbistów w Rybniku?

Dodaj komentarz