Joanna Bulandra / AS
Joanna Bulandra / AS

 

Rozmowa z Joanną Bulandrą, autorką, animatorką i koordynatorką projektu



Skąd wziął się pomysł projektu?

Z potrzeb emocjonalnych babci, czyli mnie, tęskniącej za kontaktem z wnukami. Jakiś czas temu sama zaczęłam tworzyć audiobooki dla swoich wnucząt. Na początku moje działania nie były zbyt profesjonalne, ponieważ rejestrowałam głos przy użyciu aplikacji dostępnych na telefon, tablet czy komputer, ale nie umiałam poprawić jakości dźwięku. Jednak wnuki i tak słuchały nagrań z zaciekawieniem. Obserwując dzieci, doszłam do wniosku, że maluchom w wieku przedszkolnym, oprócz ścieżki dźwiękowej, potrzebne jest zaczepienie wzroku na obrazie. W związku z tym zaczęłam nadawać ilustracjom książek postać cyfrową, a następnie przeszłam do łączenia obrazu ze ścieżką dźwiękową i tak powstało kilka filmów z misiem Paddingtonem w roli głównej. Pracownice PiMBP w Rybniku trafiły na moje filmy i zaczęły mnie namawiać do udziału w konkursie "Seniorzy w akcji", prowadzonym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zdecydowałam się na zgłoszenie projektu i ostatecznie znalazł się on w grupie 35 z bodajże 435, którym przyznano dotację.

 

Ile osób bierze udział w projekcie?

Nie zebraliśmy jeszcze grona zainteresowanych udziałem w projekcie osób. Do tej pory odbyły się dwa spotkania wstępne pn. "Co można zrobić, mając smartfon, tablet czy komputer". Celem tych spotkań było przedstawienie założeń projektu seniorom i zachęcenie ich do uczestnictwa w zajęciach. Chcielibyśmy stworzyć grupę złożoną z 15 do 20 osób - seniorów, którzy systematycznie uczęszczaliby na warsztaty: informatyczne, na których będziemy oswajać technologię, by wykorzystać ją na poszczególnych etapach tworzenia ilustrowanych audiobooków oraz plastyczne, polegające na tworzeniu ilustracji inspirowanych czytaną literaturą. Planujemy włączenie do działań dzieci ze świetlicy środowiskowej oraz wnuków seniorów (także około 15 do 20 osób), żeby wzmocnić więź międzypokoleniową.

 

Do kiedy zainteresowani mogą się zgłaszać?

Zamierzaliśmy zebrać grupę chętnych osób podczas zajęć wstępnych. Wiadomo jednak, że życie jest bogatsze niż nasze plany i nie każdy zainteresowany zdążył do nas dotrzeć. Pierwsze warsztaty odbędą się 8 listopada. Można dołączyć do nas nieco później, jednak na pewno nie będziemy w stanie współpracować z większą liczbą osób niż założona w projekcie.

 

Czy uczestnictwo w warsztatach jest odpłatne?

Projekty społeczne w konkursie "Seniorzy w akcji" są dotowane i uczestnictwo w nich jest nieodpłatne. Nie zwracamy jednak kosztów dojazdu na warsztaty i nie zapewniamy pełnego zestawu sprzętu, na którym seniorzy mogliby ćwiczyć swoje umiejętności. Zakładamy, że każdy z zainteresowanych ma smartfona albo tablet, z którym nie bardzo sobie radzi, albo który chciałby wykorzystać w większym zakresie, a my możemy mu w tym pomóc.

 

Jak często będą odbywały się spotkania i kto je poprowadzi?

Prawie w każdy wtorek, o godzinie 16, w filii nr 4 biblioteki. Ustalenia te mogą ulec zmianie. Będzie to zależało od preferencji osób, które zdecydują się uczestniczyć w projekcie. Zachęcam do regularnego odwiedzania naszej strony na Facebooku, na której można znaleźć informacje o projekcie i na pewno właśnie tam będziemy zamieszczać wszelkie komunikaty o kolejnych spotkaniach czy warsztatach. Pytania można również kierować na adres e-mail projektu. Warsztaty informatyczne będą prowadzone przez firmę BB SOFT, natomiast warsztaty plastyczne poprowadzi pani Brygida Przybyła.

 

Jakie lektury będą czytali seniorzy?

Mamy już wybranych kilka lektur, na które Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, jako oficjalna instytucja wspierająca projekt uzyskała prawa autorskie do niekomercyjnego wykorzystania (książki Grzegorza Kasdepke, Małgorzaty Strzałkowskiej, Wojciecha Widłaka, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel). Lista lektur nie jest zamknięta! Będziemy wdzięczni za podpowiedzi, szczególnie lektur nieobjętych restrykcjami prawa autorskiego. Chętnie włączylibyśmy również do projektu twórczość własną seniorów, skierowaną do dzieci: bajki, powiastki itp., również w języku śląskim.

Rozmawiała: Aleksandra Szafrańska

 

 

 

Kilka słów o projekcie
Projekt został opracowany przez Joannę Bulandrę i dotowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i realizowany jest we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Rybniku. Warsztaty informatyczne i plastyczne skierowane są m.in. do seniorów z Koła Emerytów i Rencistów Silesia, pensjonariuszy Miejskiego Domu Pomocy Społecznej, czytelników w wieku 60+ odwiedzających bibliotekę oraz dzieci w wieku 6 do 15 lat z Placówki Wsparcia Dziennego. Pierwsze warsztaty zaplanowane są na 8 listopada. Realizacja  potrwa do 30 czerwca 2017 r.
Więcej o projekcie na Facebooku: https://www.facebook.com/BajkiSluchajki/ oraz pod adresem: BajkiSluchajki@outlook.com.

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz