Prawnik Marek Ratajczak urzęduje w punkcie, ktry mieści się w szkole Izby Rzemieślniczej w Rybniku / Kamila Mytyk
Prawnik Marek Ratajczak urzęduje w punkcie, ktry mieści się w szkole Izby Rzemieślniczej w Rybniku / Kamila Mytyk

 

Porada prawna kosztuje, chyba że dana osoba kwalifikuje się do porady darmowej. Sprawdzamy, jak działają punkty, które uruchomiono z początkiem tego roku.

 

O punktach nieodpłatnych porad prawych pisaliśmy już na łamach "Nowin", jednakże jak pokazują statystyki, wiele osób nadal nie wie, że może skorzystać z takiej formy pomocy. Od początku roku w całym kraju funkcjonuje ponad półtora tysiąca punktów, na terenie miasta i powiatu rybnickiego jest ich dziewięć. Darmowej porady prawnej zasięgnąć tam mogą przedstawiciele wyszczególnionych przez ustawę grup. Są to członkowie rodzin wielodzietnych, osoby korzystające z pomocy społecznej, weterani i kombatanci czy też ludzie dotknięci katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. Kolejnym kryterium jest wiek, bowiem jest to propozycja dla osóbdo 26. roku oraz powyżej 65. roku.

Zakres spraw, w których można zasięgnąć porady, jest bardzo szeroki. Wyłączone są jedynie sprawy podatkowe związane z prowadzeniem firmy, dotyczące prawa celnego, handlowego i dewizowego, a także kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia. – Trafiają do nas osoby z różnymi problemami. Najczęściej są to szeroko rozumiane sprawy cywilne, takie jak np. ustanowienie czy zniesienie służebności lub sprawy z zakresu prawa spadkowego oraz prawa rodzinnego. W tym ostatnim przypadku są to zazwyczaj kwestie separacji, rozwodu czy alimentów. Nierzadko zjawiają się ludzie, którzy otrzymali pismo urzędowe, a nie potrafią zrozumieć jego treści. Niestety wiele instytucji używa hermetycznego, niejasnego języka – stwierdza Marek Ratajczak ze stowarzyszenia Dogma, które prowadzi m.in. punkt przy ulicy 3 Maja.

Poza wspomnianymi wyżej kryteriami ustawa nie wprowadziła rejonizacji, tak więc każda osoba uprawniona do korzystania z tej formy pomocy może się zgłosić do dowolnego punktu, bez względu na miejsce zamieszkania. Poszczególne punkty otwarte są także w różnych godzinach, więc można przyjść po poradę zarówno przed, jak i po południu. Jak wynika z danych Stowarzyszenia Dogma, w pierwszym półroczu bieżącego roku, czyli przez pierwsze sześć miesięcy działania punktów, na terenie Rybnika i powiatu rybnickiego udzielono 795 porad, z czego 645 w punktach miejskich i 150 na terenie powiatu. Analizując te dane w kontekście liczby punktów poradnictwa oraz dni ich urzędowania można stwierdzić, że zainteresowania taką formą pomocy jest mniejsze niż możliwości jej udzielania. Oznacza to, że nie należy obawiać się kolejek czy ustalania terminu w późniejszych dniach.

O niezbyt wysokim zainteresowaniu tą formą pomocy decyduje bez wątpienia nie tylko krótki okres jej świadczenia. Barierą jest także bardzo rygorystyczny katalog uprawnionych. Ustawa nie obejmuje chociażby bezrobotnych czy samotnych rodziców, jeśli nie korzystają oni ze wsparcia OPS. – Ustawa jest bardzo prospołeczna, jednakże życzylibyśmy sobie, żeby krąg tych, którzy mogą skorzystać z naszej pomocy, był jeszcze szerszy. Warto byłoby dopisać do tego katalogu także np. bezrobotnych czy posiadających kartę Polaka. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie kryterium dochodowego – mówi Marek Ratajczak. Choć wielu polityków, także z naszego regionu mówiło o konieczności nowelizacji i poszerzeniu katalogu uprawnionych, już wiadomo, że w nadchodzącym roku ustawa będzie obowiązywała bez żadnych zmian.

 

 

 

Gdzie po poradę
Urząd Miasta Rybnika – ulica Rzeczna 8,
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – ulica Pod Lasem 62,
Centrum Rekreacji i Rehabilitacji "Bushido" – ulica Floriańska 1,
Administracja Domów Mieszkalnych nr 2 – ulica Patriotów 32,
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (filia biblioteki miejskiej) – ulica 1 Maja 59,
Budynek Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii – ulica Bolesława Chrobrego 16,
Starostwo Powiatowe Rybnik – ulica 3 Maja 31,
Izba Rzemieślnicza w Rybniku – ulica 3 Maja 18,
Zespół Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach – ulica Przedszkolna 1.

 

 

2

Komentarze

  • obywatel Porady bezpłatne 12 grudnia 2016 10:03Porady prawne nieodpłatne powinny być tylko i wyłącznie dla najbiedniejszych. Skoro ludzi stać na fryzjera czy kosmetyczkę, to tym bardziej powinno być stać na poradę prawną, która często jest tańsza od wizyty u kosmetyczki.
  • POszkodowany. Prawnik dla wybranych. 07 grudnia 2016 18:10Państwo tak działa żeby żeby normalnym ludziom za dużo nie dać.Nawet jak go okantowali za komuny to teraz musi być albo b. biedny żeby dostać poradę albo bogaty żeby walczyć o swoje( opłata sądowa, nie popuszczą nawet poszkodowanym na zdrowiu).A prawnik woli za poradę od razu bo wie że nawet jak klient ma rację to nie chce mu się czekać 5-10 lat na wynagrodzenie( nieraz sądy dłużej też medytują).

Dodaj komentarz