Zachęcamy do odwiedzenia wystawy  mwi szefowa biblioteki / Ireneusz Stajer
Zachęcamy do odwiedzenia wystawy mwi szefowa biblioteki / Ireneusz Stajer

 

Na wystawie w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej można oglądać elementarze ze 120 krajów!

 

Wystawa pierwszych czytanek w najbardziej egzotycznych językach potrwa tylko do 19 grudnia. Dlatego kto chce ją obejrzeć, powinien się pospieszyć. PBW ma siedzibę przy ulicy Chrobrego. Są tu elementarze ze 120 krajów, z m.in. Tunezji, Sri Lanki Brazylii, Mongolii, Chin, Japonii, Peru, Grecji, Etiopii, Norwegii, Albanii, Argentyny, Portugalii, Czech, Gruzji, Włoch, Litwy, Zimbabwe, Turcji czy Indii. Największe wrażenie robią podręczniki azjatyckie, zadrukowane innym pismem niż nasze. Teksty czytamy tu od strony prawej do lewej lub od góry do dołu. Ze względu na ilustracje najciekawsze wydają się elementarze z Peru, Maroka, Iranu i Rosji.

– Każdy z elementarzy jest na swój sposób ciekawy, ponieważ pokazuje nam różnorodność znaków graficznych będących elementami pisma oraz ich stopień trudności, daje również nam możliwość poznania kultury danego kraju oraz nadrzędnych w nim wartości – potwierdza Sylwia Bloch, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Rybniku. W jego strukturze działa PBW. Wystawa była imprezą towarzyszą międzynarodowej konferencji o nauce czytania i stosowanych na świecie metodach, którą kilka dni temu zorganizowano w kampusie.

– Przygotowując debatę, natknęłam się w internecie na stronę Muzeum Oświaty w Kuźnicy Grabowskiej im. prof. Mariana Falskiego, autora pierwszego i prawdopodobnie najdłużej funkcjonującego polskiego elementarza. I sprowadziłam ekspozycję do Rybnika – mówi Sylwia Bloch. Dodajmy, że muzeum z Kuźnicy otrzymało ów niesamowity zbiór pierwszych czytanek od emerytowanej nauczycielki. Spośród polskich wydawnictw na wystawie znajdziemy tylko jedno, to najsłynniejsze Falskiego.

– Myślałyśmy, by wzbogacić muzeum o inne nasze elementarze, których było wiele. Bardzo znany był również elementarz "Litery" Ewy i Feliksa Przyłubskich. Pamiętajmy jednak, że w procesie nauki czytania w szkole najważniejszy jest nauczyciel i jego wiedza z zakresu metodyki pracy i psychologii rozwojowej dziecka, a elementarz jest tylko narzędziem wspierającym ten proces – zaznacza pani wicedyrektor. Jak dodaje Anna Węgrzyn, kierownik PBW w Rybniku, wszyscy chętni do obejrzenia wystawy mogą umówić się indywidualnie. Należy zadzwonić pod nr tel: 32 422 20 59. można też wejść do biblioteki z ulicy.

Komentarze

Dodaj komentarz