Uczestnicy orszaku przebierają się za postaci biblijne / Dominik Gajda
Uczestnicy orszaku przebierają się za postaci biblijne / Dominik Gajda

 

W piątek w wielu miejscowościach w całej Polsce pojawią się barwne pochody, nawiązujące do Mędrców, którzy pokłonili się Dzieciątku Jezus.

 

6 stycznia na ulice w całym kraju wyruszą orszaki Trzech Króli. Nie zabraknie ich również w naszym regionie, gdzie zresztą wciąż ich przybywa. Orszaki u nas zaplanowano w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Turzy Śląskiej i Rybniku-Chwałęcicach. Dodajmy, że większość z nich ma już swoją tradycję.

Orszak Trzech Króli to polski pomysł i zwyczaj. Pierwszy zorganizowano w 2008 roku, czyli dziewięć lat temu, by szerzyć wartości prorodzinne i wspólnotowe. Stanowił on również przeciwwagę wobec rożnych pochodów organizowanych przez środowiska lewicowe. Od tego czasu wydarzenie przerodziło się prawdopodobnie w jedno z największych społeczno-kulturalnych wydarzeń w Polsce, z tak wyraźnym chrześcijańskim i wspólnotowym przesłaniem. Nad orszakiem w poszczególnych miejscowościach patronat obejmują lokalne władze samorządowe i kościelne.

6 stycznia zeszłego roku w 420 miejscowościach przemaszerowało ogółem co najmniej 1,5 miliona osób. W Watykanie uczestników błogosławił papież Franciszek, a w Warszawie do orszaku przyłączył się prezydent RP z małżonką. Dziś uroczystość ma miejsce w blisko 20 krajach świata, m.in.: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze. Wiadomo już, że orszak przejdzie przez 515 polskich miejscowości.

Powstała nawet ogólnopolska Fundacja Orszak Trzech Króli, która siedzibę ma w Warszawie przy ulicy Poezji. We wszystkich miejscowościach przemarsz jest urządzany lokalnie. Fundacja stara się wspierać organizatorów, dostarczać im niezbędnej wiedzy oraz pomocy. Dba o przestrzeganie chrześcijańskiego charakteru wydarzenia oraz o to, by inicjatywa nie była wykorzystywana w innych celach, w szczególności politycznych.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ opiera się na ewangelicznym przekazie. Mędrcowie ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając tym samym całemu światu. Orszak odbywa się w Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, które zamyka cykl Bożego Narodzenia. Hasłem przewodnim orszaku jest tym razem motto św. Franciszka "Pokój i dobro". Scenariusz będzie więc opowiadał o stworzeniu, przyrodzie i jej ochronie.

Dodajmy, że od 2011 roku na mocy ustawy sejmowej Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy, co pozwala świętować wszystkim.

Więcej w "Nowinach".

Komentarze

Dodaj komentarz