Hodowcy drobiu muszą zgłaszać każdy niepokojący przypadek zachorowań / Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu
Hodowcy drobiu muszą zgłaszać każdy niepokojący przypadek zachorowań / Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu

Wprowadzenie obszaru zagrożonego to działanie prewencyjne, mające na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia ptasiej grypy, której ognisko jak dotąd stwierdzono w Orłowej (Czechy), po to, by uniknąć wystąpienia choroby w powiecie wodzisławskim.


- Dla mieszkańców gminy Godów i części gminy Gorzyce (m.in. sołectwa Gorzyczki, Gorzyce, Olza, Uchylsko), a także hodowców oznacza to konieczność przestrzegania podstawowych obowiązków, w tym m.in. trzymania drobiu (kur, kaczek, gęsi itp.) w zamknięciu, ponieważ ogranicza to kontakt z dzikimi ptakami i zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem od dzikiego ptactwa, zabezpieczenia paszy i wody dla ptactwa domowego przed dostępem dzikich ptaków, utrzymywania drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki i niepojenia drobiu wodą pochodzącą z tych zbiorników – informuje Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu.

 


Dodaje, aby przestrzegać też zasad bioasekuracji – chodzi o wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z kurników, w których jest utrzymywany drób. Takie maty można wykonać samodzielnie, np. z gąbki o wymiarach metr na metr, nasączonej odpowiednim preparatem (na przykład VIRKON S czy HYPEROX)


Należy również stosować w gospodarstwie odzież ochronną i myć ręce po kontakcie z drobiem, a także zgłaszać do powiatowego lekarza weterynarii miejsca, w których jest utrzymywany drób (zgłoszenia można dokonać także u sołtysa).

 


- Trzeba również zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną albo najbliższego lekarza weterynarii o wystąpieniu u drobiu objawów chorobowych lub padnięć ptaków – dodają przedstawiciele powiatu wodzisławskiego.
Pełna treść instrukcji postępowania wprowadzonej na zagrożonym terenie, w celu ochrony ptactwa domowego, znajduje się w rozporządzeniu Powiatowego Inspektora Weterynarii w Wodzisławiu z 10 lutego 2017 roku. 

 


O każdym niepokojącym przypadku wystąpienia objawów chorobowych, śmiertelności lub obniżenia produktywności ptaków utrzymywanych w gospodarstwie należy niezwłocznie powiadomić Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wodzisławiu Śląskim, ulica Rzeczna 24, 44-300 Wodzisław Śląski
tel. kontaktowy  (32) 455 22 20.
 

Komentarze

Dodaj komentarz