Sadzonki ze szkółki kontenerowej. / Dominik Gajda
Sadzonki ze szkółki kontenerowej. / Dominik Gajda

 

Racibórz obchodzi 800-lecie praw miejskich. Władze samorządowe, organizacje oraz mieszkańcy prześcigają się w pomysłach, jak uczcić tę okrągłą rocznicę.  Jednym z pomysłów jest posadzenie w całym mieście 800 drzew i to nie byle jakich, bo: dębów, platanów, grabów, brzóz czy lip. W ten sposób zostanie trwały ślad po tak zacnym jubileuszu. Sprawa jest bliska zmaterializowania. Zawiązano już bowiem komitet odpowiedzialny za nowe zadrzewienia, w składzie: przewodnicząca Zdzisława Sośnierz, naczelnik magistrackiego wydziału ochrony środowiska i rolnictwa, Elżbieta Sokołowska, szefowa wydziału gospodarki nieruchomościami, Katarzyna Góreczna z wydziału ochrony środowiska; Maciej Piątek z wydziału komunalnego oraz lokalni działacze i ekolodzy – dr Jan Duda, Mieczysław Heflinger i Bogusław Siwak. To doskonała okazja do zaprezentowania Raciborza jako pięknego zielonego miasta, które swoimi działaniami sprzyja środowisku. Sadzenie nowych roślin jest również jednym z elementów realizacji strategii rozwoju. Chodzi przede wszystkim o liściaste drzewa szlachetne, które działają m.in. antysmogowo. Miasto zamierza postarać się Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie. Zakupu sadzonek wymienionych wyżej gatunków.
Pomysłów na miejsca nowych zalesień zrodziło się sporo, a do akcji włączyły się szkoły. Szlachetne graby mają pojawić się przy ulicy Srebrnej, po sfinalizowaniu remontu stadionu Unii Racibórz. Komitet chce zadrzewić zewnętrzną część wału przeciwpowodziowego od ulicy Brzozowej do mostu na ulicy Gliwickiej. Dla gleb z tego rejonu najlepszym gatunkiem będzie brzoza. Na tzw. czarnym placu naprzeciwko kościoła św. Jana, między ulicami Karola i Armii Krajowej powstać ma „Skwer 800 - lecia praw miejskich Raciborza”. Wiele nasadzeń zaplanowano przy ścieżce pieszo – rowerowej do Rezerwatu Przyrody „Łężczok”. Trasę tę można byłoby nazwać „Aleją 800 - lecia praw miejskich Raciborza”. Gremium zainspirowała także najdłuższa w Europie aleja leszczyny tureckiej, którą wiele lat temu stała się ulica Słowackiego. - W ten sposób w przestrzeni miejskiej powstaną dwa swoiste „pomniki przyrody” upamiętniające tegoroczne święto. Będą one miały szansę rozwinąć się i przetrwać do kolejnej okrągłej rocznicy – argumentuje Robert Myśliwy, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu.
W zamyśle komisji jest także utworzenie różanego ogrodu na zieleńcu przy ulicy. Drzymały lub skwer ze starą fontanną przy dworcu kolejowym, obok postoju taksówek. - „800 róż na 800 lat” to byłby piękny akcent wzbogacający centrum miasta o dodatkowe walory estetyczne – kwituje Myśliwy. Lista z pomysłami zadrzewień nie jest jeszcze zamknięta, co oznacza, że mieszkańcy mogą składać swoje propozycje nowych nasadzeń.

Komentarze

Dodaj komentarz