Dyrektor Urszula Machalica jest pomysłodawczynią nowego technikum / Ireneusz Stajer
Dyrektor Urszula Machalica jest pomysłodawczynią nowego technikum / Ireneusz Stajer

W szkole będą kształcili się między innymi przyszli gazownicy. Na ostatniej sesji radni podjęli bowiem uchwałę o dostosowaniu sieci placówek ponadgimnazjalnych i specjalnych do wymogów reformy oświatowej, w której znalazło się Technikum nr 4, właśnie z klasą gazowniczą.
Placówka będzie działała od września w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki. To jedyna klasa tego typu w województwie śląskim. A w całej Polsce są bodaj dwie – trzy. Z pomysłem utworzenia oddziału wyszła Urszula Machalica, dyrektor „Miarki”, która teraz będzie zobowiązana do przeprowadzenia rekrutacji. Patronat nad klasą objął zabrzański oddział Polskiej Spółki Gazownictwa – To zasługa radnego Jacka Mikety, który dowiedział się o inicjatywie pani dyrektor i poszukał wsparcia – zaznaczył Piotr Huzarewicz. Funkcjonowanie takiej klasy nie jest tanie. - PSG wyposaży szkołę w specjalistyczny sprzęt, zapewni praktyki w terenie i opiekę merytoryczną specjalistów w zakresie gazownictwa – wymienia Artur Michniewicz, rzecznik prasowy spółki. Jak dodaje, potrzeby kształcenia nowych pracowników są bardzo duże. Załoga w pionach technicznych jest bowiem dość zaawansowana wiekowo, powyżej 50 lat. Potrzeba nowej krwi. - Utworzenie klasy gazowniczej wpisuje się w szerszy projekt firmy. To nie zatrzyma się na jednym oddziale, w całym kraju powstaje już kilka takich klas. Wszystko zależeć będzie jednak od sukcesu rekrutacji – podkreśla rzecznik. Jeśli uda się zebrać odpowiednią liczbę chętnych, w Żorach młodzież będzie mogła zdobyć jedną z dwóch kwalifikacji: w zakresie organizacji robót związanych z budową i eksploatacją sieci gazowych oraz z montażem i eksploatacja instalacji gazowych. Klasa ma liczyć 32 osoby.
Technikum będzie miało również klasę wielozadaniową. Tu również zaproponowano ciekawe specjalizacje: technik realizacji nagrań i nagłośnień oraz technik analityk. W przypadku pierwszej z nich praktyki zapewnią: Miejski Ośrodek Kultury, Kino Scena Na Starówce i Radio Żory. Placówka będzie współpracowała z Państwową Szkołą Muzyczną w Żorach. Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach i Radiem eM. Analitycy będą kształcili się w zakresie przygotowania sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań lub wykonywanie badań analitycznych. Klasa ma liczyć 32 uczniów, po 16 w każdej z dwóch specjalizacji. Praktyki zapewni Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żorach. Szkoła będzie mogła liczyć też na współprace magistratu, UŚ, Politechniki Śląskiej w Gliwicach i firmy Immuniq. Spółka SA. Żory. - W kształceniu nastawiamy się na wysokospecjalistyczne kierunki, które są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i konkretnych pracodawców. Chcemy wykorzystać doświadczenie w zakresie dwujęzyczności i utworzymy oddziały dwujęzyczne w technikum, co jest nowością na rynku edukacyjnym. Technikum będzie korzystało z bogatej bazy zespołu szkół, instytucji środowiska lokalnego i pracodawców – mówi dyrektor ZSO Urszula Machalica.

Komentarze

Dodaj komentarz