Tak prezentowała się pierwsza część publikacji / Facebook/Spichlerz
Tak prezentowała się pierwsza część publikacji / Facebook/Spichlerz

Pomysł stowarzyszenia Spichlerz z Czernicy spodobał się w ministerstwie, które dało blisko sto tysięcy złotych na duży projekt, a jego elementem będzie druga część książki. Organizacja czeka teraz na historie seniorów, zdjęcia i dokumenty.

Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz z powodzeniem promuje historię lokalną. Tym razem przymierza się do wydania drugiej części czernicko - łukowskiej sylwy, czyli pamiętnika społeczności obu miejscowości.
-Każdy, kto chce, niech podzieli się swoimi opowieściami. Czekamy na fotografie, listy, dokumenty. Jesteśmy gotowi do słuchania, pisania i skanowania. Prosimy o kontakt z Gosią Krajczok pod numerem telefonu 880466489 – zachęca Agnieszka Pytlik ze stowarzyszenia, a zarazem radna gminy Gaszowice. Sylwa jest niezwykle istotnym fragmentem gigantycznego projektu „7 wieków 7 życzeń”, na realizacja którego stowarzyszenie dostało z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO blisko 100 tys. zł. Pomysł Spichlerza spodobał się ekspertom Ministerstwa Pracy Rodziny i Polityki Społecznej, którzy przyznali tak dużą dotację. - Nieocenione będą spotkania z najstarszymi mieszkańcami, przekazującymi materiał do naszej pracy – podkreśla pani Agnieszka.
Okazja ku temu jest szczególna. W tym właśnie roku Czernica, obchodzi 700-lecie istnienia. Dokładnie 17 marca minie siedem stuleci od pierwszej pisemnej wzmianki o miejscowości, znalezionej w archiwach. Obchody zaplanowano na cały rok. Możliwe to będzie tylko dzięki zaangażowaniu wielu partnerów: lokalnych instytucji, grup, liderów. Wszystkie informacje dotyczące kolejnych przedsięwzięć znajdziecie na portalu www.7wiekow7zyczen.pl. Ogłoszono już konkurs na dofinansowanie zakupu materiałów do realizacji najciekawszego pomysłu mającego uświetnić 700-lecie. Do końca marca trzeba przygotować jego opis i złożyć w biurze Ośrodka Kultury „Zameczek”. Szczegóły są na portalu w zakładce mikrogranty.
19 maja odbędzie się kolejna, znowu nietypowa, noc muzeów. - Tak, jak w latach poprzednich, jej areną stanie się przestrzeń Czernicy, uliczki, zakamarki i bezdroża miejscowości – wymienia Agnieszka Pytlik. Tradycyjnie w Boże Ciało stowarzyszenie zaprosi mieszkańców, turystów i gości na szósty już piknik historyczny, połączony z ulicznymi biegami. - Oprócz tego przygotowujemy szereg innych ciekawych wydarzeń: slajdowiska, nietypowe lekcje lokalnej historii, spektakle i widowiska teatralne. Wszystko oczywiście w ramach obchodów siedmiu wieków Czernicy – wylicza pani Aga. W przedsięwzięcie zaangażowana zostanie cała lokalna społeczność. W świadomości mieszkańców Czernica stanowi miejsce o specyficznych (unikatowych) wartościach, dziedzictwie i tradycjach. Każdy uczestnik będzie zarówno twórcą, jak i odbiorcą rocznicowych wydarzeń

Komentarze

Dodaj komentarz