Aspirant sztabowa Kamila Siedlarz jest znaną obrończynią praw zwierząt / Siedlarz
Aspirant sztabowa Kamila Siedlarz jest znaną obrończynią praw zwierząt / Siedlarz

Zwierzęta wolno żyjące, w tym ptaki są dobrem ogólnonarodowym, chronionym przez ustawę o ochronie zwierzą czy tzw. europejską dyrektywę ptasią. Policjantka z Żor uratowała życie kurce wodnej, którą przekazała do schroniska dla dzikich zwierząt w Mikołowie.

Aspirant sztabowa Kamila Siedlarz, oficer prasowa żorskiej policji, jest znaną miłośniczką zwierząt. Ujmuje się za krzywdzone czworonogi, działa na rzecz ich ochrony prawnej, a w sobotę uratowała życie rannej kokoszce zwyczajnej (Gallinula chloropus), zwanej też kurką wodną. Wieczorem przewiozła tego objętego ścisłą ochroną gatunkową ptaka do mikołowskiego Ośrodka Rehabilitacji i Schroniska dla Dzikich Zwierząt. Ranną kokoszkę znalazła podczas popołudniowego rodzinnego spaceru. - Leżała w trawie i na pierwszy rzut oka można było zauważyć, że jest bardzo słaba. Przy bliższym kontakcie okazało się, że ma złamaną nogę. Wszystko wskazywało na to, że ptak uległ wypadkowi i jeśli nie otrzyma pomocy z pewnością nie przeżyje – opowiada policjantka. Natychmiast skontaktowała się z Leśnym Pogotowiem w Mikołowie, gdzie później przetransportowała osobiście ranną kokoszkę wodną. Wcześniej zabrała ją w bezpieczne miejsce, napoiła i doglądała przez kilka godzin. - Choć ingerencja człowieka w świat dzikiej przyrody jest co do zasady zabroniona, to niesienie pomocy rannym zwierzętom stanowi niewątpliwie moralny obowiązek każdego z nas – zaznacza Kamila Siedlarz.
Co zrobić zatem jeśli znajdziemy ranne dzikie zwierzę? -Jeżeli ma widoczne obrażenia zewnętrzne, krwawi, czy jego zachowanie jest nienaturalne i wszystko wskazuje na to, że potrzebuje pomocy, nie zastanawiaj się i powiadom odpowiednie służby! Należy skontaktować się wówczas z najbliższym urzędem miasta lub gminy, policją, strażą miejską, państwowym gospodarstwem leśnym lub Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. W pierwszej kolejności jednak warto zwrócić się do Pogotowia Leśnego w Mikołowie, prowadzącego Ośrodek Rehabilitacji i Schronisko dla Dzikich Zwierząt. Pod numerem telefonu 605100179 uzyskamy wszelkie wskazówki dotyczące dalszego postępowania ze zwierzęciem i możliwości jego przekazania pod fachową opiekę – radzi pani mundurowa.

Galeria

Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz