Eko-Okna
Medhouse 6.09.2017-30.06.2018
Ostoja - Domki nad morzem
Eko-Okna 2
Medhouse 6.09.2017-30.06.2018
Ostoja - Domki nad morzem
Eko-Okna 2

25 maja 2018

Imieniny:

ładowanie...

złóż życzenia

Znak zodiaku: Bliźnięta
sprawdź horoskop

Ogłoszenia:
  1. Motoryzacja
  2. Nieruchomości
  3. Mieszkania
  4. Handel
  5. Usługi
  6. Finanse
  7. Zdrowie i Uroda
  8. Praca
  9. Szukam pracy
  10. Dodaj ogłoszenie
W sobotę, 26 maja zostanie otwarty Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy Ruda w Rybniku.
25.05.2018
0
Od lipca o około 2,5 tysiąca złotych spadną pensje prezydentów naszych miast. To efekt rządowego rozporządzenia o obniżce wynagrodzeń prezydentów, wójtów i burmistrzów. Kto straci najwięcej?
23.05.2018
3
Stróżem prawa jest się nie tylko na służbie. W czasie wolnym policjant drogówki złapał pijanego kierowcę. Miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Grozi mu do 2 lat więzienia
23.05.2018
0
Do fatalnie wyglądającego wypadku doszło wczoraj w Mszanie. Rozwalone są trzy auta
17.05.2018
2
Rybniccy policjanci wyjaśniają okoliczności wczorajszego wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy Tkoczów. Ranne zostały tam dwie osoby
14.05.2018
0
Pełna publiczności sala wysłuchała opowieści etnolożki Danuty Onyszkiewicz o swoim pradziadku wujecznym Bronisławie Piłsudskim, wybitnym etnografie i antropologu. Rozmowę z rodzoną prawnuczką marszałka Józefa Piłsudskiego przeczytacie w środowych „Nowinach”.
04.05.2018
0
Tęczowa afera w Niedobczycach: Musiała zmienić szkołę ze względu na orientację?
16.05.2017   Rybnik, Region   Aktualności  

Tęcza to symbol środowisk LGBT. Transseksualizm zdarza się raz na 50 tysięcy urodzeńTransseksualna uczennica Zespołu Szkół nr 5 im. Rymera w Niedobczycach nie mogła korzystać z toalety dla dziewcząt. Nie ćwiczyła również na wf-ie z koleżankami. W końcu skreślono ją z listy uczniów! Powód? Liczne nieobecności i oceny niedostateczne na koniec semestru.

Trafiła do szkoły w Niedobczycach dwa lata temu, fizycznie jako chłopiec. Przyszła z grupą uczniów z gimnazjum w innej miejscowości. Pod koniec pierwszej klasy technikum postanowiła się ujawnić. – Zaczęła nosić mocny makijaż, malować paznokcie – słyszymy w szkole. Jej historię opisał portal Strajk.eu. Początkowo większość jej kolegów i koleżanek z życzliwością przyjęło tzw. coming out. Akceptacji ponoć jednak nie było ze strony części grona pedagogicznego. – Tylko dwie nauczycielki zwracały się do mnie po imieniu. Pozostałe używały męskiej formy, mimo że wiele razy prosiłam żeby tego nie robiły – mówiła w rozmowie ze Strajk.eu.

Szykana za szykaną

Dalej żaliła się na dyrektora, że nie zezwolił jej uczestniczyć w lekcjach wf-u wraz z innymi dziewczynami, nakazując chodzić na zajęcia z chłopcami. Nie mogła korzystać z toalety dla dziewcząt. Dostała klucz do WC dla pedagogów. To wszystko miało spowodować, że również wśród rówieśników pojawiła się nietolerancja. "Kiedy miałam chłopaka, wyśmiewali mnie w internecie, czemu pani przyklaskiwała, mówiąc, że niepotrzebnie się chwalę" – napisała na jednej z grup na Facebooku.

– Przestałam chodzić na zajęcia, nie mogłam już znieść tych szykan – powiedziała portalowi Strajk.eu. Miała zaledwie 13 procent obecności na zajęciach i cztery oceny niedostateczne na koniec semestru. Szkoła skreśliła ją z listy swoich uczniów. Kiedy sprawa wyszła na jaw, rozpoczęła się prawdziwa wojna w internecie. To na szkołę, to na uczennicę płynęły fale nienawiści. I to wszystko na stronie szkoły na Facebooku! Zdjęcie dyrektora szkoły ktoś podpisał "ksenofobiczna menda".

Różne zdania

"Zaszczuliście nieletnią (jeszcze wtedy) dziewczynę, która ze strachu bała się pojawić w szkole. A Wy radośnie skreśliliście ją z listy uczniów, bo przekroczyła dozwolony limit nieobecności i osiągnęła wiek 18 lat" – stwierdziła Joanna. Anna przypominała: "W świetle prawa jest mężczyzną i zamiast to zaakceptować i cierpliwie poczekać, aż nadejdzie dzień, w którym będzie mogła żyć w 100 procentach jak kobieta, wolała oczernić szkołę, zrobić zamieszanie i bidulę z siebie". Karol dodawał: "To był chłop, który sobie ubzdurał, że jest kobietą".

Beata pisała: "A ja nie jestem tolerancyjna i uważam, że w głowie mu się poprzewracało!". I dalej: "Ma zero kobiecości. Myślicie, że jak walniecie se tapetę na twarz to od razu jesteś kobietą". "Haha jeśli wymyślę sobie, że jestem Napoleonem, to idę do psychiatryka czy do specjalnej toalety dla niskich Francuzów?" – pytał prześmiewczo Tomek. Szkoła opublikowała na swoim Facebooku sprostowanie: "W związku z licznymi publikacjami pojawiającymi się od dnia 8.05. na profilu FB Zespołu Szkół nr 5 w Rybniku dotyczącymi rzekomej nietolerancji informujemy, iż wpisy nie są zgodne z prawdą i sytuacją prawną".

Szkoła prostuje

Jedziemy do Zespołu Szkół nr 5 w Niedobczycach. Dyrektor Aleksander Pojda ogranicza się do odczytania przygotowanego wcześniej oświadczenia. "Przestrzegamy, szanujemy, chronimy wszelkie praw i wolności uczennic oraz uczniów w naszej szkole, stosując zasadę równouprawnienia (...). Co za tym idzie pojawiające się publiczne zarzuty, twierdzenia i wnioski są nieprawdziwe, krzywdzące, a zatem dyskryminujące oraz naruszające prawa i wolności moje, nauczycieli, pozostałych pracowników oraz uczniów Zespołu Szkół, godzące w nasze dobre imię, godność, wizerunek oraz dobre imię i wizerunek jako jednostki oświatowej".

Zaznacza, że "bez uzasadnienia prawnego" nie będzie udzielał bliższych informacji. Próbujemy dopytać o to, czy rzeczywiście nauczyciele dyskryminowali uczennicę, czy nie zwracali się do niej w ten sposób, jak chciała. – Nawet w jej domu jedno z rodziców używa imienia męskiego, drugie żeńskiego – słyszmy w szkole. Dyrektor Pojda ma żal, że przy okazji tej sprawy na szkołę wylało się tyle zła. – Jesteśmy szkołą małą, dzielnicową, mimo to staramy się pokazywać jak najlepiej, robimy wszystko, by szkoła była dobrą marką. Mamy 312 uczniów, ostatnio wygrali konkurs "Czy znasz Unię Europejską?" i w nagrodę jadą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Nasz uczeń Mikołaj Kulosa, aktualny stypendysta prezydenta Rybnika, zdobył pierwsze miejsce w centralnym etapie olimpiady wiedzy i umiejętności rolniczych. W zeszłym roku jako uczeń klasy drugiej został najlepszym architektem krajobrazu w Polsce! Pracujemy zarówno z tymi najlepszymi, jak i takimi, dla których sukcesem jest przejście z klasy do klasy. Uczniowie napisali listy do pani prezydentowej, w rezultacie odwiedziła naszą szkołę – mówi Aleksander Pojda.

Chce spokoju

Uczennica nie chce z nami rozmawiać. – Kiedy wylała się na nią fala hejtu, źle się to na niej odbiło. Teraz chce wyciszenia sprawy. Niestety, mleko się rozlało i teraz temat żyje swoim życiem – mówi nam jej znajoma. Szkoła usunęła z Facebooka swoje sprostowanie.

Chcieliśmy pomóc
Edyta Baker, Fundacja na Rzecz Osób Transpłciowych Trans-Fuzja
Z takim mechanizmem spotykamy się nie po raz pierwszy. Uczeń, zmagając się z trudną dla siebie sytuacją i bardzo dużą presją, w końcu nie wytrzymuje, przestaje chodzić do szkoły. W związku z tym wydala się go za niechodzenie do szkoły. Są szkoły, w których była analogiczna sytuacja.
Co można zrobić? A chociażby zwracać się do dziecka w taki sposób, w jaki sobie życzy. Można w dzienniku ołówkiem napisać obok imienia męskiego imię żeńskie. Nauczycielowi nie sprawi dużej różnicy, czy zwróci się do kogoś Kasiu czy Tomku.
Zwracałam się do szkoły w Rybniku z propozycją pomocy, ale nie było żadnego odzewu.

Więcej w jutrzejszych "Nowinach".

Adrian Karpeta, ADR
Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

NIE!!! 2017-05-19 08:41:25
Inność
Niech pomyślę:albo to coś chciało gratisowo podglądać dziewczyny, albo chłopaków?? Poza tym skoro to coś nie chciało chodzić na zajęcia, to zgodnie ze Statutem szkoły usunięto to coś z listy uczniów!! Byłoby to bardzo niewychowawcze gdyby to coś olewało obowiązki i zostało promowane do klasy wyższej, a inni rzetelni w wypełnianiu obowiązków uczniowskich mieli przechlapane..też inaczej
PobortzaPL 2017-05-18 17:34:51
Do Lolek
> I teraz pytanie - czy wolność jednej osoby może naruszać wolność innych? Moim zdaniem NIE! Cieszę się, że jesteś przeciw ograniczaniu dostępu do aborcji legalnej według obowiązującego prawa oraz antykoncepcji w każdej postaci łącznie z tabletkami wczesnoporonnymi. Cieszę się również, że opowiadasz się za legalizacją rekreacyjnego i medycznego używania marihuany oraz jej uprawy.
reso 2017-05-18 16:46:04
mniemanie
Takie zachowania powinny być konsultowane z psychologiem. Jeśli jako dorosła osoba zmieni płeć i operacyjnie i urzędowo to proszę bardzo niech robi co chce, w tedy na pewno będzie mieć do tego pełne prawo a na razie to nie koncert życzeń! i jeszcze wielkie oburzenie sie i na każde zwrócenie uwagi nazywanie wszystkich ksenofobami! a na świadectwie (oficjalnym dokumencie Państwowym) czy innym dokumencie wystawianym wg aktualnej tożsamości też mieli by ",ołówkiem napisać obok imienia męskiego imię żeńskie" ? Edyta Baker weź sobie metr gumy i strzel w łeb to może OGARNIECIE SIE!
reso 2017-05-18 16:41:19
mniemanie
Takie zachowania powinny być konsultowane z psychologiem. Jeśli jako dorosła osoba zmieni płeć i operacyjnie i urzędowo to proszę bardzo niech robi co chce, w tedy na pewno będzie mieć do tego pełne prawo a na razie to nie koncert życzeń! i jeszcze wielkie oburzenie sie i na każde zwrócenie uwagi nazywanie wszystkich ksenofobami! a na świadectwie (oficjalnym dokumencie Państwowym) czy innym dokumencie wystawianym wg aktualnej tożsamości też mieli by ",ołówkiem napisać obok imienia męskiego imię żeńskie" ? Edyta Baker weź sobie metr gumy i strzel w łeb to może OGARNIECIE SIE!
reso 2017-05-18 16:40:04
mniemanie
Takie zachowania powinny być konsultowane z psychologiem. Jeśli jako dorosła osoba zmieni płeć i operacyjnie i urzędowo to proszę bardzo niech robi co chce, w tedy na pewno będzie mieć do tego pełne prawo a na razie to nie koncert życzeń! i jeszcze wielkie oburzenie sie i na każde zwrócenie uwagi nazywanie wszystkich ksenofobami! a na świadectwie (oficjalnym dokumencie Państwowym) czy innym dokumencie wystawianym wg aktualnej tożsamości też mieli by ",ołówkiem napisać obok imienia męskiego imię żeńskie" ? Edyta Baker weź sobie metr gumy i strzel w łeb to może OGARNIECIE SIE!
Ola Myszka 2017-05-18 13:35:54
qqq
Chłopak (dziewczyna) potrzebował (ła) pomocy i chyba jej nie dostał (ła). Jeśli dyrektor wierzy w magiczną moc pogadanek edukacyjnych, to ja osobiście mu gratuluję. I żałuję, że tak późno się urodził, bo w latach 70-tych poprzedniego wieku miałby duże pole do popisu. Mógłby urządzać masówki, które i tak wszyscy w dupie mieli, ale on wykonałby limit i mógł się starać o złotą odznakę partyjną. Panie dyrektorze, czasy się zmieniają, choć wygląda na to że pan tego nie zauważa
niedobczyce 2017-05-18 12:04:20
Olek
No, dyrektor wreszcie trafił na pierwszą stronę :-)
lolek 2017-05-17 16:00:12
Zastanówmy się
Jedna facet czujący się kobietą ma sprawić, że cała szkoła stanie na głowie? Dla mnie to kompletnie absurdalne podejście! Zauważmy że chodzenie do damskiej toalety czy wf z dziewczynami to już wkraczanie w sferę intymności wielu innych uczniów. I teraz pytanie - czy wolność jednej osoby może naruszać wolność innych? Moim zdaniem NIE!
klara 2017-05-17 13:39:29
Do klaudiusz
Nie masz pojęcia o czym piszesz więc swoje uwagi zachowaj dla siebie zamiast zasmradzać internet swoimi homofobicznymi tekstami
klara 2017-05-17 13:39:03
Do klaudiusz
Nie masz pojęcia o czym piszesz więc swoje uwagi zachowaj dla siebie zamiast zasmradzać internet swoimi homofobicznymi tekstami
LGBT 2017-05-17 13:30:16
Nie rozumiem
Proszę mi wyjaśnić, czy w tej sytuacji szkoła zwracała się o pomoc do kogoś kto wie czym jest transpłciowość? Czy też pan dyrektor z gronem pedagogicznym postąpili na zasadzie "ot mamy u siebie dziwaka". Bo mimo wszystko mam wrażenie, że opcja 2 jest bardziej prawdopodobna
klaudiusz 2017-05-17 13:27:53
Bzdura
Jeśli w dowodzie jest mężczyzną, nie ma dla mnie tematu tylko lewackie bicie piany i obnoszenie się ze swoją seksualnością
Czytaj także
pokaż więcej
Rybnik. Miasto z ikrą
e KULTURA
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
Praca w Niemczech
Tresna
Nasza sonda
Kto ma rację w sporze lekarzy z ministrem zdrowia?43219,45848,45835,45834,45804,45782,45711,45858,45856,45854,45853,45852,45851,45850,45849,45857,45855,45847,45846,45845,45844,45843,45842,45841,45824,45840,45839,45838,45837,45836,45832,45809,45802,45801,45799,45752,45795,45745,45701,45673,45638,45812,45796,45747,45702,45639,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,44529,44441,44407,44342,44279,35489,35311,35310,30320,28101