Bad Jastrzemb - śląski kurort w czasach pruskich

.

Ekspozycja prezentuje dokonania założyciela kurortu hrabiego Feliksa von Koenigsdorff oraz dr. Mikołaja Witczaka. Liczne pocztówki, zdjęcia, mapy i ryciny pozwalają odtworzyć urokliwą zabudowę oraz atmosferę uzdrowiska noszącego w czasach pruskich nazwę Bad Jastrzemb.

Jak już pisaliśmy na łamach "Nowin" TUTAJ - "Czas śląskich kurortów", 150 lat temu jastrzębskie sanatorium korzystało przede wszystkim ze źródła jodobromowej solanki, które odkryto przy okazji robienia odwiertów w poszukiwaniu pokładów węgla i soli. Najpierw powstał tutaj jeden zwykły basen. Wkrótce jednak kąpiele w solance zyskały taki rozgłos, że odwiertem zainteresował się dolnośląski arystokrata Feliks von Koenigsdorff. Jak pisał Marcin Boratyn, kierownik jastrzębskiej Galerii Historii Miasta, 22-letni hrabia sprzedał majątek w Ślęży i w 1861 roku przejął górnośląskie uzdrowisko. Już wiosną następnego roku zainwestował w budowę nowoczesnych łaźni z 22 kabinami kąpielowymi wyposażonymi w wanny marmurowe.

Mniej więcej w tym samym czasie, w sąsiedniej Połomi zostały odkryte bogate złoża leczniczego torfu. Połomska borowina była dobrze znana jastrzębskim kuracjuszom: powodowała rozluźnienie mięśni oraz poprawiała ukrwienie. Stosowano ją do kąpieli leczniczych, które pomagały przy chorobach naczyń krwionośnych, gośćcu i schorzeniach kobiecych. Z kolei o leczniczych właściwościach solanki szczegółowo pisali uzdrowiskowi lekarze. Ich publikacje zostały w ostatnim czasie przetłumaczone i niedawno wydane staraniem jastrzębskiej Galerii Historii Miasta.

Zapraszamy jutro (2 czerwca) na wystawę do jastrzębskiej Galerii Historii Miasta przy ulicy Witczaka 4.

 

Zdjęcia pochodzą z archiwum Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt
1

Komentarze

  • heniek Bad Jastrzemb 02 czerwca 2017 21:13A dziś torfu i solanek brakuje ? Może warto to wykorzystać .

Dodaj komentarz