Barwna kultura japońska znalazła wielu fanów w Czerwionce-Leszczynach / UMiG Czerwionka-Leszczyny
Barwna kultura japońska znalazła wielu fanów w Czerwionce-Leszczynach / UMiG Czerwionka-Leszczyny

Klub Kultury Japońskiej, MOK w Czerwionce-Leszczynach oraz Stowarzyszenie Sztuki Japońskiej Murasaki zaprosiły na Dni Japonii w Czerwionce-Leszczynach, które - jak zwykle – cieszyły się dużym powodzeniem.

W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym zorganizowano warsztaty tańca, prowadzone przez Kazumi Hidai oraz Atsuko Okamurę. Ich zwieńczeniem był wspaniały pokaz tańca japońskiego oraz koncert bębniarzy IKKI z Tokio. - Tegoroczne Dni Kultury Japońskiej odkryły przed miłośnikami Kraju Kwitnącej Wiśni piękno tamtejszego tańca – mówi Janusz Lukaszczyk, organizator imprezy, założyciel najstarszego w Polsce Klubu Kultury Japońskiej, działającego obecnie w Miejskim Ośrodku Kultury. - Do tej pory prezentowaliśmy głównie szermierkę japońską, tym razem postanowiliśmy przybliżyć, licznie zgromadzonym uczestnikom wydarzenia, taniec i muzykę japońską – zaznacza.
W trzydniowych warsztatach tańca brały udział dziewczęta z Zespołu Tańca Nowoczesnego Rytm, które w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym zaprezentowały efekt ciężkiej pracy pod okiem japońskich instruktorek. Na scenie CKE zobaczyliśmy także Kazumi Hidai i Atsuko Okamurę, które zaprezentowały różnorodne tańce japońskie. Publiczność miała więc okazję poznać dworskie wyrafinowane tańce, ale także ludowe, uświetniające zazwyczaj okazjonalne uroczystości. Był także taniec modlitewny obrazujący modlitwę mnicha – tancerza o pokój. Koncert to jednocześnie prezentacja tradycyjnych strojów, urzekających feerią barw i wzorów.
W drugiej części koncertu na scenie CKE żywiołowo zabrzmiały tradycyjne bębny japońskie w wykonaniu grupy Samurai Drum IKKI. Muzycy w energetycznym koncercie przybliżyli gościom część kultury swojego kraju związaną ze słynnymi, tradycyjnymi bębnami taiko.
Bębny, których używają, mają kilkusetletnią tradycję. Na początku były wykorzystywane do zaklinania pogody. Jak wyjaśniali organizatorzy wydarzenia – taiko używano, gdy proszono o słońce lub – odwrotnie – gdy susza dawała się we znaki i był potrzebny deszcz. Każda wieś miała swoją grupę takich bębnów. Do tej właśnie tradycji nawiązuje również działająca od 2002 roku grupa Samurai Drum Ikki. Był to już drugi koncert zespołu w Czerwionce-Leszczynach.
Zapytany o początki swojej fascynacji Japonią Janusz Lukaszczyk opowiada: - W czasie, gdy zajmowałem się malarstwem i tkactwem, jako kierownik artystyczny w placówce kultury w Czerwionce-Leszczynach, wpadłem na pomysł zainteresowania naszej społeczności działalnością muzealną. Skontaktowałem się dość przypadkowo z osobą, która właśnie wróciła z Japonii i miała doświadczenie w zakresie konserwacji zabytków japońskich.
Od tego momentu rozpoczął się najważniejszy rozdział w życiu Janusza Lukaszczyka, Dzięki pasji i zaangażowaniu artysty stał się zarazem początkiem niezwykle bogatej działalności, polegającej na promowaniu kultury japońskiej w Czerwionce-Leszczynach i w Polsce, a także Czerwionki-Leszczyn w Japonii.
W 1983 roku w Domu Kultury KWK Dębieńsko powołano do życia Klub Kultury Japońskiej. Już dwa lata później nawiązano współpracę z Muzeum Narodowym w Krakowie - Wydziałem Sztuki Wschodu oraz Ambasadą Japonii w Warszawie. Tak wyglądał początek jednego z najstarszych obecnie klubów japońskich w Polsce. Młodzi klubowicze błyskawicznie rozwijali swoje zainteresowania, eksponując je na popularnych w tym czasie Wieczorach, czy Dniach Japońskich. Ich działalność wciąż nacechowana jest ogromną pracowitością i dyscypliną. Wszelkie programy przygotowywane są szczegółowo i profesjonalnie. - Pasja Janusza Lukaszczyka sprawia, że w MOK możemy organizować różnorodne zajęcia i warsztaty - od kaligrafii poprzez naukę języka japońskiego aż do sztuki władania tradycyjnym japońskim mieczem w ramach szkoły szermierki– podkreśla dyrektor Mariola Czajkowska.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz