W Rybniku i Jankowicach zatrzymano kierujących, którzy wcześniej pili alkohol / http://rybnik.slaska.policja.gov.pl/
W Rybniku i Jankowicach zatrzymano kierujących, którzy wcześniej pili alkohol / http://rybnik.slaska.policja.gov.pl/

Około 17 w Jankowicach na ul. Nowej zatrzymano do kontroli kierującego oplem. Badanie na alkomacie wykazało 0.6 promila. Okazało się jednak, że kierujący dostał już wcześniej czynny zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez Sąd Rejonowy w Wodzisławiu, który ma obowiązywać do września 2019 r. Po nowelizacji przepisów dotyczących kierowania w okresie odebranego prawa jazdy 57-letni rybniczanin poniesie surowe konsekwencje. Obowiązkowo zostanie wobec niego orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat, a samemu kierującemu grozi do 5 lat więzienia.
Natomiast około 19 na ul. Boguszowickiej zatrzymano kierującego fordem. Wynik badania alkomatem wykazał 0,3 promila w organizmie 35-letniego rybniczanina. Funkcjonariusze sprawdzili kierującego w policyjnych bazach danych – okazało się, że w ogóle nie ma on prawa jazdy, a samochód nie ma ubezpieczenia. Nie miał też dokumentów wymaganych przy kontroli drogowej.

Komenda Miejska Policji w Rybniku przypomina:
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu stanowi znamię wykroczenia:
Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1) stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo
2) obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo:
Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

1

Komentarze

  • Jan Pijacy 06 lipca 2017 11:47Więcej kontroli a mianowicie za każdym rogiem i skutecznie wytepić te plagi.Polska w czołowce światowej.

Dodaj komentarz