Renta rodzinna dla syna i żony

 

Na pytania Czytelników odpowiada Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS województwa opolskiego.


 

Mam pytanie odnośnie renty rodzinnej. Syn ma 23 lata i właśnie kończy studia stacjonarne, a chciałby podjąć naukę jeszcze jednego zawodu, ale już w systemie zaocznym. Np. żak proponuje dwuletnie zdobycie tytułu technika w różnych zawodach. Moje pytanie brzmi: czy synowi nadal będzie mu przysługiwała renta rodzinna, jaką pobiera? Proszę o odpowiedź na moje pytanie, za co z góry bardzo serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam, czytelniczka "Nowin"

Syn będzie miał prawo do renty rodzinnej po ukończeniu studiów i podjęciu nauki w innej szkole, w systemie zaocznym, który jest jedną z form kształcenia. W celu ustalenia dalszych uprawnień syna do renty rodzinnej niezbędne będzie przedłożenie w ZUS zaświadczenia wydanego przez szkołę lub inną placówkę kształcącą, zawierającego informację o:

– formie kształcenia,

– dacie rozpoczęcia nauki,

– programowym roku ukończenia nauki.

Uwaga!

Renta rodzinna dla dzieci uczących się przysługuje do ukończenia 25. roku życia.

 

W czerwcu 2014 roku zmarł mój mąż i z tego tytułu pobierałam rentę rodzinną przez rok, ponieważ w tym okresie nie pracowałam. Po roku rentę mi zabrano, ponieważ nie miałam ukończonych 50 lat. W tym roku w kwietniu wyszłam ponownie za mąż, moje pytanie brzmi: czy należy mi się renta rodzinna po zmarłym mężu, pomimo że drugi raz wyszłam za mąż? W styczniu 2018 roku skończę 50 lat.

Z góry dziękuję za odpowiedź

 

Czytelniczka nabędzie prawo do renty rodzinnej w dniu ukończenia 50 lat (wiek ten osiągnie pani w ciągu pięciu lat od śmierci męża). Warunek – wniosek o rentę rodzinną należy złożyć w ZUS na miesiąc przed ukończeniem 50 lat. Zawarcie przez panią związku małżeńskiego nie spowoduje utraty prawa do renty.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz