Kolumbarium na cmentarzu komunalnym przy ulicy Rudzkiej / Ireneusz Stajer
Kolumbarium na cmentarzu komunalnym przy ulicy Rudzkiej / Ireneusz Stajer

 

Wspólnota religijna to także miejsca wiecznego spoczynku zmarłych. Dziś piszemy o kolejnych nekropoliach na terenie Rybnika, których jest już w sumie jedenaście.

 

Ponieważ pierwsza nekropolia na Górze Rudzkiej to już mauzoleum, najstarszym miejscem pochówku jest obecnie cmentarz przy ulicy Rudzkiej, który należy do parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej. Jego powstanie to zasługa księdza doktora Franciszka Brudnioka (1879-1926, proboszcz 1900-1923), który po wielkich bojach uzyskał długo oczekiwaną zgodę i w 1920 roku założył nekropolię o powierzchni 1,75 hektara. Ulokowano ją na płaskowyżu zwanym Garbią Kępą, w miejscu, gdzie istniała niegdyś garbarnia skór.

Początkowo pochówków było tam niewiele, bowiem długo jeszcze rybniczanie grzebali swych zmarłych w przekopywanych grobach na Górce Kościelnej. Po całkowitym zaprzestaniu pochówków stary cmentarz na Górce Kościelnej stał się naturalnym miejscem pamięci o naszych przodkach, natomiast na cmentarzu parafialnym przy ulicy Rudzkiej (od strony Kotucza, adres ulica Cmentarna) jest już około 13 tysięcy grobów. Obecnie przy ulicy Rudzkiej istnieje też nekropolia komunalna, która powstała w maju 1977 roku. Rozciąga się ona w granicach dzielnicy Północ na powierzchni ponad 11,3 hektara. Są na nim 7862 groby, w niektórych spoczywa oczywiście więcej niż jedna osoba.

W sumie oba cmentarze są największą nekropolią w całym regionie, na której znajduje się ponad 21 tysięcy grobów. Jak wszędzie brakuje miejsca do grzebania zmarłych. Swego czasu Zarząd Zieleni Miejskiej zarządzający częścią komunalną wykupił teren od pobliskiego szpitala psychiatrycznego, gdzie niegdyś mieściło się ogrodnictwo. Dziś stanowi on rezerwę dla pochówków na około 15 lat. Sytuację poprawia to, że coraz częściej rybniczanie decydują się na kremację po śmierci. Na cmentarzu komunalnym spoczęło w urnach już 510 zmarłych. Pochówki mają miejsce w kolumbarium, czyli ścianie z niszami na urny, które można rozbudowywać.

Przypomnijmy, że kolumbarium oddano do użytku w 1998 roku, wtedy też powstał krąg pamięci o średnicy siedmiu metrów, gdzie składa się prochy zmarłych po kremacji na specjalnie przygotowanym i poświęconym podłożu, co nie ma nic wspólnego z rozsypywaniem. Można tu złożyć nieograniczoną liczbę szczątków zmarłych. Aktualnie w kręgu spoczywa 100 osób, jedne są wymienione z nazwiska, inne anonimowe, zgodnie ze swoim ostatnim życzeniem. Odrębnym punktem jest ossuarium, czyli miejsce składowania ludzkich szczątków znalezionych na terenie miasta. To głównie pozostałości z grobów wojennych, kości wykopane podczas prac budowlanych czy przy likwidacji grobu. Trafiają one do zbiorowej mogiły (ossuarium).

Wszystkie informacje dotyczące poszczególnych grobów znajdziemy w internetowym Ogólnodostępnym Systemie Komunikacji Administracji Rybnickiej OSKAR. – Dokładną inwentaryzację, polegającą na przepisaniu papierowych ksiąg cmentarnych do komputera, wykonuje firma podwykonawcza. Każdy odnajdzie na platformie OSKAR groby bliskich, wszystkie informacje o opłatach czy zaległościach, bo zmarli nie podlegają ustawie o ochronie danych osobowych – tłumaczy Barbara Leipelt, kierowniczka działu cmentarzy miejskich w ZZM.

Ireneusz Stajer, Józef Kolarczyk

 

Parafialne i komunalne
Na terenie Rybnika jest jedenaście cmentarzy parafialnych i komunalnych. Większość z nich powstała wraz z utworzeniem nowych placówek duszpasterskich wydzielonych z rozległej parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej. Do tej grupy (nie licząc cmentarza przy ulicy Rudzkiej, bo o nim piszemy powyżej) należą następujące cmentarze rzymskokatolickie: przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej (parafia pw. Chrystusa Króla w Golejowie); przy ulicy Wolnej (parafia pw. św. Wawrzyńca w Ligocie); przy ulicy Cienistej (parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach); przy ulicy Księdza Skargi (parafia pw. Bożego Ciała i św. Barbary w Niewiadomiu); przy ulicy Konarskiego (parafia pw. Trójcy Świętej w Popielowie); przy ulicy Książenickiej (parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ochojcu).
W związku z tym, że w Rybniku, jak w każdym mieście, ciągle przybywa też osób o innych wyznaniach i przekonaniach światopoglądowych, władze miasta zmuszone były do wydzielenia odpowiednich terenów pod cmentarze komunalne. Powyżej piszemy o cmentarzu przy ulicy Rudzkiej, kolejne nekropolie powstały przy ulicy Rajskiej w dzielnicy Boguszowice; przy ulicy Karłowej w dzielnicy Chwałęcice; przy ulicy Kamiennej w dzielnicy Chwałowice.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz