Każdy musi teraz zaopatrzyć się w dobry opał, ktry kosztuje / Dominik Gajda
Każdy musi teraz zaopatrzyć się w dobry opał, ktry kosztuje / Dominik Gajda

 


Koncern, do którego należy kopalnia zespolona ROW (Ruchy Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy) już nie będzie sprzedawał paliw stałych zakazanych w uchwale antysmogowej województwa śląskiego. Z jakim efektem? Droższym!

Przypomnijmy, że marszałek Wojciech Saługa apelował do PGG i JSW, aby nie sprzedawały już mułów węglowych i flotokoncentratów klientom indywidualnym, gdyż od 1 września wchodzi w życie uchwała antysmogowa w województwie śląskim. –  Mając świadomość negatywnych konsekwencji użytkowania mułów i flotokoncentratów w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach, Polska Grupa Górnicza podjęła działania zmierzające do wycofania tych sortymentów z oferty skierowanej do sektora komunalno-bytowego. Decyzja jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami PGG oraz przyjętą i realizowaną strategią spółki, w której założono między innymi optymalizację struktury sprzedaży we wszystkich segmentach rynku – czytamy na stronie internetowej spółki węglowej.

PGG informuje również, że sprzedaż sortymentów mułowych to marginalna część oferty, zaś to, że niskiej jakości paliwa były w sprzedaży wynikała stąd, iż był popyt na te paliwa. Przypomnijmy, że od 1 września wchodzi w życie tzw. uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego. Zapisy uchwały, dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe na terenie Śląska. Od chwili jej wejścia w życie nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent. Głównym celem uchwały ma być poprawa jakości powietrza w regionie, która przekłada się na stan zdrowia i jakość życia mieszkańców. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw.

Tymczasem Czytelnicy donoszą, że 16 sierpnia węgiel podrożał. "Brawo, od dziś kopalnie podniosły ceny węgla o około 100 zł na tonie, to bardzo dużo. Wprowadzili ekologiczne opalanie, zakaz palenia mułem i flotem, czyli kopalnie nie mogą tych asortymentów sprzedawać, to zarobią na podwyżkach cen węgla. Najwięcej stracimy my, odbiorcy, kopalnie wyjdą na swoje, składy węglowe też. Dziwne, bo nic nie zapowiadało podwyżek. Pozdrawiam" – napisał do nas jeden z Czytelników.  Do tematu wrócimy.

 

Zdjęcie pod spodem: Takie są dzisiaj ceny węgla na wyświetlaczu, przy kopalni Marcel. 

Galeria

Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz