Modlitwy nad grobem zmarłego kapłana / Ireneusz Stajer
Modlitwy nad grobem zmarłego kapłana / Ireneusz Stajer


Kika tysięcy osób uczestniczyło w pogrzebie księdza prałata Jana Szewczyka, który zmarł w 57. roku kapłaństwa we wtorek rano. 3 grudnia skończyłby 82 lata. Przez 41 lat pełnił posługę w parafii farnej pw. śś. Apostołów Filipa i Jakuba, był też dziekanem.
Mszę św. odprawiało przy ołtarzu aż 65 kapłanów, a przewodniczył jej arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Homilię wygłosił obecny proboszcz i dziekan, ksiądz prałat Stanisław Gańczorz. Mówił o mocy nadziei. Przytoczył słowa Marii Konopnickiej: „Powiedz moim braciom Panie, że poza śmiercią czeka zmartwychwstanie.” - Księże Janie do zobaczenia na drugim brzegu -  powiedział w homilii. Zmarły spoczął na cmentarzu parafialnym, gdzie odprowadziły go rzesze żorzan oraz gości. Była rodzina, w tym bratanek z Chorzowa. Stał szpaler ponad 30 pocztów z sztandarami. Ks. Jan Szewczyk spoczął w grobie przy głównej alei.
Jak dodaje proboszcz, był zaopatrzony sakramentami świętymi, przyjął błogosławieństwo apostolskie. - Nie mam wątpliwości, że chrystusowy testament z krzyża: „Dziś ze mną będziesz w Raju” właśnie się realizuje. Modlimy się tez o to, by znaleźć się tam razem z nim – podkreśla ks. Stanisław Gańczorz.
Ks. Jan Szewczyk urodził się 3 grudnia 1935 roku w Chorzowie. 20 lat później wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, a 26 czerwca 1960 roku przyjął święcenia kapłańskie z rak biskupa Herberta Bednorza w katowickiej katedrze. Pełnił posługę wikariusza w parafiach w: Murckach, Imielinie, Piekarach Śląskich – Józefce, Rudzie Śląskiej i Skoczowie, gdzie został rektorem kościoła pw. Znalezienia Świętego Krzyża. W 1976 roku mianowany wikariuszem – ekonomem parafii pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach, a parę miesięcy później proboszczem, którym był do 2003 roku. Cztery kadencje (1979 – 2003) był żorskim dziekanem, należał do Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej (1992 – 2007), doprowadził do powstania Centrum Edukacji Młodzieży „KANA” i ochronki dla dzieci Caritas. Przyczynił się do wybudowania w mieście siedmiu kościołów.
W 2001 roku otrzymał nagrodę miejską Phoenix Sariensis. Podtrzymał i rozwinął tradycję Święta Ogniowego. Doprowadził do zakończenia podstawowego etapu remontu kapitalnego kościoła farnego, wybudowanego w XVI wieku.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz