EkoOkna
Medhouse 6.09.2017-30.06.2018
Nowiny
EkoOkna
Medhouse 6.09.2017-30.06.2018

18 czerwca 2019

Imieniny:

ładowanie...

złóż życzenia

Znak zodiaku: Bliźnięta
sprawdź horoskop

Ogłoszenia:
  1. Motoryzacja
  2. Nieruchomości
  3. Mieszkania
  4. Handel
  5. Usługi
  6. Finanse
  7. Zdrowie i Uroda
  8. Praca
  9. Różne
  10. Dodaj ogłoszenie
W sobotni wieczór w Gaszowicach doszło do morderstwa. Przy ulicy Rydułtowskiej w domu jednorodzinnym żona zamordowała męża nożem.
17.06.2019
0
Ponad 1000 osób wzięło udział, 15 czerwca, w Dniu otwartym Elektrowni Rybnik. Były konkursy z nagrodami dla najmłodszych, gokarty, prezentacja bolidu o napędzie elektrycznym i wiele innych atrakcji, a przede wszystkim możliwość zwiedzenia zakładu od środka.
15.06.2019
0
Na 25 lat więzienia skazano Dawida K., który skatował Jacka Hrycia z Jastrzębia-Zdroju. Pozostali uczestnicy bestialskiego ataku usłyszeli wyroki ośmiu lat odsiadki. Skazani muszą zapłacić również zadośćuczynienia bliskim Jacka Hrycia, wdowie po nim oraz ojcu. Temu ostatniemu w sądzie puściły nerwy.
03.06.2019
0
W ciągu kilku godzin 34-letni Krzysztof stracił wszystko, co miał. Kiedy był w pracy, ktoś podpalił jego dom. Spłonęło całe wnętrze, dom trzeba odbudować. Z pomocą ruszyli znajomi i przyjaciele. Ale wciąż potrzeba wszystkiego: pieniędzy, materiałów, rąk do pracy.
02.06.2019
1
Niespodziewanie wrócił temat wydobycia złoża węgla w dzielnicy Paruszowiec. Do 30 maja mieszkańcy mogą zapoznać się z raportem oddziaływania na środowisko takiego przedsięwzięcia.
08.05.2019
2
Wszystko wskazuje na to, że nieco już zapomniany ośrodek sportowy w Kamieniu znów czekają złote czasy. Od Bożego Ciała będzie można korzystać z kąpieliska, wokół którego rozciąga się piaszczysta plaża i nowoczesna infrastruktura
18.06.2019
0
Prezydent Duda w Wodzisławiu: Szacunek dla Śląska
09.10.2017   Wodzisław Śląski, Region   Aktualności  

Zdjęcie z prezydentem RP? Bezcenne!

Bez względu na sympatie polityczne to bardzo ważne wydarzenie dla Wodzisławia. W poniedziałek pierwszy urzędujący prezydent RP odwiedził to miasto! – Znam Wodzisław, bywałem tu jeszcze jako poseł – mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda przyjechał do Wodzisławia po południu. Najpierw złożył wieniec pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Potem odwiedził starostwo powiatowe, by krótko po godzinie 17 przyjechać na rynek. Tu zebrało się około 1,5 tys. osób, przede wszystkim mieszkańców. - Stoję na rynku, który został wytyczony w tym samym czasie, co rynek w Krakowie, w moim mieście (…). Być może pod względem uzyskania praw miejskich Wodzisław Śląski jest starszy – mówił prezydent Duda, witając się z mieszkańcami. - To jest takie miejsce w Rzeczpospolitej, gdzie Polacy żyli od wieków, od polskich królów, książąt (…). Chociaż historia zmieniała i przesuwała granice, chociaż były tutaj i Czechy, i Niemcy, i Polska i wiele razy to się zmieniało (…). To była zawsze polska ziemia dzięki wam, dzięki waszym rodzinom, waszym przodkom, którzy zawsze zachowali tutaj polskość – dodawał prezydent Duda.

Zauważył, że ludzie na Śląsku zawsze byli pracowici, a potrzebowali wolności i sprawiedliwości. - Właśnie dlatego jeden z ostatnich najcięższych strajków 1988 roku, przeciwko komunistycznemu zniewoleniu miał miejsce w kopalni 1 Maja. To tutaj górnicy strajkowali i zostali spacyfikowani, to była jedna z ostatnich pacyfikacji. Macie wielki wkład w to, że Polska odzyskała suwerenność po 1989 roku, że dziś, od prawie 30 lat, możemy mówić, że żyjemy w wolnym kraju – mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP stwierdził, że przez te prawie 30 lat Śląsk przeżył swoje, a symbolem tego w Wodzisławiu jest fakt, że kopalnia 1 Maja już nie istnieje. - Przez te 30 lat na Śląsku nie zawsze wiodło się dobrze. Nie we wszystkich miejscach Górnego Śląska polityka była prowadzona w sposób prawidłowy. Są ogromne rachunki krzywd, wiele miejsc zostało zapomnianych, ludzie mówili: „My jesteśmy zapomniani przez Boga” - mówił prezydent Duda.

Stwierdził, że wraz z obecnym rządem może głośno mówić o Śląsku i pracować dla Śląska. - W rządzie może się spierają co jest ważniejsze, ale dyskutują o potrzebach Śląska wreszcie. Jest tylko kwestia, gdzie te pieniądze zostaną umieszczone, ale zawsze na Śląsku. Do tej pory były ze Śląska zabierane. Wierzę, że dzięki mądrej i zrównoważonej polityce, ukierunkowanej na odbudowę polskiego potencjału, na utrzymaniu tego, co dobrze funkcjonuje, na naprawę tego, co funkcjonuje może nie najlepiej, ale rokuje na przyszłość, jesteśmy w stanie budować potencjał Rzeczpospolitej – mówił prezydent Duda.

Podsumował, że do tej pory wiele zostało zrobione. Przeznaczono potężne pieniądze na restrukturyzację przemysłu górniczego. Przestano udawać, że górnictwo dobrze sobie radzi, bo nie radziło sobie z powodu złego zarządzania. Teraz idą pieniądze tam, gdzie są potrzebne.

Wyciągnięto rękę do rodziny. - Ja wiem, jak rodzina jest ważna tutaj, na Śląsku. Jak tutaj potężny jest etos rodziny, która czeka na ojca aż wróci z kopalni. Na ojca, który ciężką pracą zarabia na chleb i utrzymanie. Dzisiaj o rodzinie tej która ma dzieci pamięta polska władza. Konstytucja ma 20 lat, a dopiero po 20 latach zaczęto myśleć o społeczeństwie – mówił prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do programu 500 plus. - Jeśli do tej pory rządzono tak, że tego wsparcia nie dawano, to znaczy, że do tej pory demokracja kulała, a dopiero teraz jest prawdziwa – stwierdził prezydent RP. Mówił jeszcze m.in. o podwyższeniu płacy minimalnej i obniżce wieku emerytalnego. Wyraził nadzieję, że zostanie wprowadzony jeszcze program „Mieszkanie plus” dla młodych. Wszystko po to, by młodzi wracali do kraju. Na koniec nawiązał do wspaniałego awansu naszych piłkarzy na mundial. - Także w waszym imieniu dziękowałem trenerowi, prezesowi PZPN i wszystkim, którzy przygotowywali naszych zawodników, dziękowałem piłkarzom, kapitanowi Robertowi Lewandowskiemu. Mam dla was, wodzisławian, jeszcze jedno życzenie. Życzę wam, żeby Odra wróciła na należne jej miejsce w ekstraklasie. Tak jak daliście radę zbudować Rodzinny Park Rozrywki, który dzisiaj jest dumą, tak życzę, by Odra wróciła na należne jej miejsce na piedestale piłki nożnej – mówił Andrzej Duda.

Kibice piłkarscy przynieśli na rynek transparent z napisem: „Pamięta prezydent Odrę Wodzisław? Kiedyś miasto ona sławiła. Dziś to miasto ją zabija”. Uczestnicy spotkania byli zachwyceni. - Miałem okazję wymienić uścisk mocny dłoni z panem prezydentem. Podziękowałam mu za przybycie do Wodzisławia, to dla nas bardzo ważne, prawdziwy zaszczyt. Były potężne emocje – powiedziała nam Izabela Mazur, która ustawiła się przy barierkach tuż po godzinie 15.

Wizycie towarzyszył protest Komitetu Obrony Demokracji. Działacze KOD najpierw ustawili się pod sądem, potem przeszli na rynek. Przez całe spotkanie skandowali „Prezydencie nie łam prawa”, „Konstytucja” i „Obronimy demokrację”.

ADR
37
zdjęć
Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

(nie)Legalny Slonzok 2017-10-12 22:32:55
kłamstewka
Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda lubi intelektualne prowokacje, ale w sprawach śląskich mu nie wychodzą. Ostatnio w Wodzisławiu Śląskim oświadczył mieszkańcom: "To była zawsze polska ziemia dzięki waszym ojcom i dziadkom". Tak się okazuje, że ci dziadkowie mieli chyba inne zdanie. Za przynależnością do odrodzonej Polski w plebiscycie głosowało w dawnym Loslau 662 (28%) osoby, a za pozostaniem przy Niemcach - 1669 (72%). Polska polityka historyczna opiera się właśnie na takich kłamstewkach i półprawdach.
harcownik44 2017-10-11 23:10:03
bez żadnego trybu...
Adrian (pis) i szacunek dla Śląska? - OKSYMORON
ryniczanka 2017-10-11 20:00:51
do Ryjec
poważnie czy żartujesz no właśnie dlaczego w porze gdzie byli "młodzi"
Tutejszy 2017-10-11 14:37:33
Do ewald
Byli przywiezieni,godolech ze nimi pytali sie o WC..Godali ze som u nos piyrszy roz...Autobus zalatwil im posel PIS..
ewald 2017-10-11 13:30:01
do Bernard
Na rynku byłżech z rodzinom, spotkołech tyż kilku znajomych z rodzinami. Tak że nie fandzol o przywożonych autobusami
Ryjec 2017-10-11 08:10:05
dupska bolą???
Pan Duda jest pierwszym prezydentem w historii, który odwiedził Wodzisław!!! a was dupska bolą, że przyszli tam ludzie starsi? Sądząc po zdjęciach było to w porze kiedy młodzi są albo w szkołach, albo w pracy
Bernard 2017-10-10 18:19:00
do ewald
Raczej przywiezieni do Wodzisławia "sympatycy" PIS byli w wieku geriatrycznym..Oni raczej sie na 500 plus nie załapia..Raczej na namaszczenie od Ojca Rydzyka !
ewald 2017-10-10 16:54:47
Do poprzednika
Przijechoł i dobrze. A tobie wontroba gnije bo żeś jest za stary na pińcet+ na pewno
Wodzisławiok rodowity,Slonzok niy Polok ! 2017-10-10 13:16:14
Dlaczego Nowiny ?
Bylem tam ,dziwię sie ze Nowiny relacjonują takie polskie,nacjonalistyczne anrysląskie spędy...Nawieziono sporo " publiki" spod Sosnowca i Czestochowy..Dzialacze PIS,rodziny i urzednicy ktorzy musza maszerowac dla stolkow..Chodzili po Wodzislawiu robili zdjecia,pytali o WC..Niektorzy pierwszy raz z tej strony Brynicy..Znowu kłamstwa o polskosci Slaska ,choc calkiem niedawno bo w 1921 Polska przegrala tu z Niemcami Plebiscyt 40 do 60..Pozniej gdyby nie prezent od Stalina to Polska bylaby dopiero za Brynicą.Te opowiesci byly kierowane do zwiezionej autobusami klaki i kilku miejscowych fanatykow,karierowiczów...Kilku Slazakow było tam protestowac ze slaska flagą przeciw upartyjnianiu panstwa,reszta ma gdzies takie hucpy..Dziwie sie ze Nowiny propagują takie spędy a la wizyty kacykow PZPR...Troche szacunku dla czytelników !
Slonzok 2017-10-10 11:37:32
ödwiedziny
Dobrze ze Prezydent przyjechol do Wodzislawia,to moja wiocha tak jak Rybnik za mlodych lot.40 lat temu bylo inne miasto musieli my walczyc z komunom.Pozdrawia.
Czytaj także
pokaż więcej
e KULTURA
Rybnik. Miasto z ikrą
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
Multitechnika
POWER CIS
Nasza sonda
Jakie jest Twoje zdanie na temat planowanej kopalni Paruszowiec?44435,47822,47815,47710,47701,47535,47835,47831,47830,47829,47827,47828,47825,47824,47823,47821,47820,47818,47819,47816,47681,47814,47813,47812,47810,47809,47808,47807,47806,47805,47804,47803,47802,47795,47794,47745,47779,47725,47673,47616,47587,47780,47726,47674,47618,47589,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,46258,46120,46045,46031,46034