Mieszkańcy chcieli zamienić nazwę Armii Ludowej na Baśniową / Ireneusz Stajer
Mieszkańcy chcieli zamienić nazwę Armii Ludowej na Baśniową / Ireneusz Stajer

Wojewoda Jarosław Wieczorek wydał dziś pierwszych jedenaście zarządzeń zastępczych w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Jedno z nich dotyczy ulicy Armii Ludowej w Boguszowicach Starych, której nazwa została zmieniona na – Jana Karskiego.


Tymczasem kilka dni temu w tej sprawie zwołano zebranie do Szkoły Podstawowej nr 16. Mieszkańcy przegłosowali spośród sześciu swoich propozycję nazwę – ulica Baśniowa. Organizatorzy spotkania przekonywali, że jeśli boguszowiczanie wybiorą swoją nazwę, a rada miasta przyjmie ją uchwałą, to wojewoda nie podejmie decyzji zastępczej.


Stało się inaczej. Wojewoda zaznaczył, że zdecydował o wydaniu pierwszych zarządzeń zastępczych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. – To 36 lat temu zdecydowano o tym, że wojsko przejmie kontrolę nad państwem i obywatelami. Postanowiłem, że to będzie dobry moment, by w sposób symboliczny rozpocząć wydawanie zarządzeń zastępczych – podkreślił Jarosław Wieczorek na konferencji prasowej.

 

 

Jak dodał, mimo że nie miał obowiązku konsultowania z samorządami nowych nazw, to jednak „zostały wysłane zapytania do każdego burmistrza, wójta i prezydenta o wskazanie ewentualnej propozycji. Część samorządów pozytywnie odpowiedziała na apel, część pozostała bez odpowiedzi, część odpisała, że nie chcą żadnych zmian”.


„Pomimo konsultacji i spotkań z mieszkańcami ulica Armii Ludowej w Rybniku zamiast Baśniowej będzie nazywała się Jana Karskiego. To dzisiejsza autorytatywna decyzja wojewody śląskiego czyli przedstawiciela rządu w naszym województwie. Postać oczywiście szlachetna, co nie zmienia faktu, że nie uwzględniono propozycji mieszkańców i woli samorządu. Przypominam mieszkańcy chcieli nazwę neutralną!” - napisał na swoim profilu FB radny Łukasz Kłosek.


„Łukasz proszę dodaj, że zaczęły się konsultacje po 2 września, czyli po terminie, kiedy rada miasta miała czas podjąć uchwałę zmieniająca nazwę ulicy i zaproponować nową nazwę. Konsultacje odbyły się DOPIERO pod koniec listopada. A więc GRUBO po terminie!” - odpowiedziała mu Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa wojewody.

Jarosław Wieczorek podkreślił, że nie wie dotąd, czy wyda jeszcze 117 kolejnych zarządzeń, czy znacznie mniej. Samorządy mogą skarżyć zarządzenia jako niezgodne z prawem w terminie 30 dni do sądu administracyjnego.

4

Komentarze

  • MarekT 36 rocznica? 16 grudnia 2017 02:06Wojewoda Śląski w dniu 13 grudnia ,wraz ze swoimi zarządzeniami zastępczymi, stanął tam gdzie stało ZOMO i PZPR. Tak jak 36 lat temu PRL , tak dziś Wojewoda Śląski zdecydował o tym, że to On przejmie kontrolę nad Rybnikiem i mieszkańcami. 25 lat wolności PiS wyrzucił w błoto.
  • Marcin Kłus ?????????????????? 13 grudnia 2017 16:13Co co nam rady dzielnic? Po co nam rada miasta? Przecież wystarczy wojewoda z nadania partyjnego!
  • Łukasz Kohut Rekomunizacja 13 grudnia 2017 15:51Miała być dekomunizacja, a wyszła rekomunizacja. Tak się zabija, krok po kroku, społeczeństwo obywatelskie i zniechęca ludzi do jakiekogolwiek działania. Jan Karski chyba nie byłby zadowolony.
  • Anna Państwo prawa 13 grudnia 2017 15:26Krótko: żyjemy w państwie prawa. Prawa i Sprawiedliwości.

Dodaj komentarz