W lesie pod Wodzisławiem świętowano
W lesie pod Wodzisławiem świętowano "urodziny' Hitlera / TVN

Jest wniosek do sądu o rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim. Wniosek kieruje starosta wodzisławski.

Starosta wodzisławski zdecydował w piątek o skierowaniu do sądu wniosku o rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. To efekt ujawnienia przez TVN materiału z „urodzin” Adolfa Hitlera w podwodzisławskim lesie.

W tym skandalicznym wydarzeniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia. Wniosek starosty trafi do X Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach.

Po ujawnieniu dziennikarskiego śledztwa, starosta wodzisławski zażądał od stowarzyszenia wyjaśnień, które wpłynęły 12 lutego.

Stowarzyszenie wyjaśniło, że nie organizowało wydarzenia, ale nie potępiło tego, co działo się w lesie. Równocześnie członkowie stowarzyszenia brali udział w tych skandalicznych obchodach.

Starostwo poinformowało, że nie rozstrzyga, czy Duma i Nowoczesność ma zostać rozwiązane, czy nie. Od tego jest sąd.

 

 

Tymczasem 21 lutego w Wodzisławiu odbędzie się konferencja„Wychowanie młodego człowieka w kontekście zagrożeń skrajnymi ideologiami”. Jest adresowana do nauczycieli wszystkich typów szkół.

 

Wydarzenie jest odpowiedzią na rosnącą popularność poglądów rasistowskich, neonazistowskich i ksenofobicznych. To pierwsze działanie w ramach projektu „Szkoła przeciwko nienawiści” zainicjowanego przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim.

 

- Nie możemy być bierni wobec przejawów neonazizmu i innych zbrodniczych ideologii. Chcemy przekazać nauczycielom wiedzę o tym, jak mogą sobie z tym radzić na poziomie szkoły. Z drugiej strony zależy nam na propagowaniu tolerancji, szacunku i praworządności, jako przeciwwagi dla postaw opartych na nienawiści. Nienawiść burzy relacje społeczne, dlatego nasz projekt, choć związany z oświatą, wykracza poza edukacyjne ramy - mówi Iwona Miler, dyrektor PODN w Wodzisławiu Śląskim.

 

- Zaprosiliśmy do współpracy wyjątkowych prelegentów, którzy reprezentują prestiżowe instytucje i mają olbrzymie doświadczenie zawodowe. Wszyscy oni zajmują się nienawiścią rasową, etniczną, narodowościową i religijną, choć robią to na różne sposoby. Zamierzamy skorzystać z ich doświadczenia, aby zaangażować nauczycieli do działania i ułatwić im pracę na rzecz realnej zmiany społecznej - dodaje Iwona Miler.

 

Zapisy:

Tel: +48 32 7293242

Mail: sekretariat@podn.wodzislaw.pl

Formularz zgłoszeniowy: www.podn.wodzislaw.pl/zapisy-na-szkolenia

Osoba do kontaktu: Marcin Kopczyński, konsultant PODN, tel. 695 411 068 http://bit.ly/konferencja-podn

 

 

Prelekcje:

 

Temat „Działania Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie przestępstw z nienawiści”. Aleksandra Wentkowska, pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach.

 

Temat „Zjawisko Auschwitz denial w powojennym świecie”. Piotr Setkiewicz, Kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

 

Temat „Radykalizacja młodzieży: neonazizm, rasizm, neofaszyzm i nacjonalizm”. Jacek Purski, prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego w Warszawie.

 



Komentarze

Dodaj komentarz