Kapusta urośnie za domem kultury? A czemu nie!

Na terenie chwałowickiego Parku Górnika powstanie ogród społeczny. Co to takiego?

Miejsce, gdzie spotykać będą mogli się mieszkańcy dzielnicy, gdzie instruktorzy mogą organizować zajęcia z garncarstwa, dzieci bawią się na świetnym placu zabaw, a seniorzy uprawiają marchewkę albo kapustę! Właśnie tak w kilku zdaniach opisać można ogród społeczny, który prawdopodobnie jeszcze w tym roku powstanie w Parku Górnika znajdującym się tuż za domem kultury w Chwałowicach. Założeniem planowanego ogrodu społecznego jest jego otwarcie na wszystkich mieszkańców, którzy będą mogli tam wypoczywać, spotykać się i sami decydować o otaczającej ich przestrzeni poprzez sadzenie i pielęgnowanie zieleni. Na pomysł utworzenia ogrodu społecznego wpadła dyrektorka domu kultury.

W grudniu rozpisano konkurs dla pracowni na zagospodarowanie tego terenu, a w miniony piątek został on rozstrzygnięty. Pierwszą nagrodę przyznano pracowni z Wrocławia, która w swojej pracy zaplanowała zagospodarowanie terenu całego parku, a nie wybranego fragmentu. - Zwycięska praca jest przede wszystkim najbardziej różnorodna ze wszystkich złożonych w konkursie i uwzględnia wszystkie potrzeby mieszkańców. To jest pomysł na cały ten teren, a jeśli nawet zadanie podzielić na kolejne etapy, to i tak powstanie jednego czy dwóch etapów prac nie umniejsza wartości i atrakcyjności tego miejsca - mówi Marlena Wolnik, architekt, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich i szefowa komisji konkursowej.

Autor zwycięskiej pracy, który w nagrodę otrzymał 8 tysięcy złotych, w Parku Górnika zaproponował nowoczesny plac zabaw dla dzieci, siedziska dla mieszkańców, stacje dla rowerzystów, grządki, na których rosną maliny, truskawki, pomidory, agrest, borówka, a także mały sad, w którym można zasadzić jabłonie, grusze, wiśnie i drzewa morelowe. Wszystkie elementy malej infrastruktury mają być wykonane z materiałów ekologicznych, głównie z drewna. - Chcieliśmy, by to było miejsce atrakcyjne dla dzieci, a w wybranej pracy zaproponowano kompleks małych domków, w których dzieci uwielbiają się bawić - mówi Marlena Wolnik.

Jednym z założeń konkursu były ewentualne koszty utworzenia ogrodu społecznego. Architekci tworząc swoją wizję musieli się liczyć z tym, by budowa wszystkich siedzisk, ścieżek nie kosztowała więcej niż 30 tysięcy złotych. - Takie pieniądze zostały zarezerwowane w naszym budżecie. Teraz musimy zlecić przygotowanie projektu na zagospodarowanie terenu na podstawie wybranej pracy i czekać na realizację. W tej materii liczę oczywiście także na pracę społeczną naszych mieszkańców oraz sponsorów - mówiła Karina Abrahamczyk-Zator, dyrektorka Domu Kultury w Chwałowicach.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz