Najlepszym sposobem unikniecia grypy jest zaszczepienie się / Archiwum
Najlepszym sposobem unikniecia grypy jest zaszczepienie się / Archiwum

Od początku roku w województwie śląskim na grypę zapadło blisko 100 tysięcy osób. W ostatnich tygodniach notujemy znaczny wzrost liczby zachorowań. Niestety, na infekcję zmarli trzej starsi mężczyźni, jeden z nich to mieszkaniec powiatu raciborskiego.

Zaatakowała grypa. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, w minionym tygodniu w województwie śląskim zanotowano 22155 zachorowań. Niestety, zmarły trzy osoby, dwóch mieszkańców Bielska-Białej i jeden raciborzanin. To dwóch 60-latków i jeden 88-latek. Od początku roku liczba infekcji sukcesywnie rośnie. Od 1 do 7 lutego na grypę zapadło 22105 osób, w dniach 23 – 31 stycznia – 20416, a od 16 do 22 stycznia – 12701.
-Znajdujemy się w szczycie zachorowań, który przypada na styczeń – marzec. W latach poprzednich było podobnie – mówi Beata Kempa, odpowiedzialna w wojewódzkim sanepidzie za kontakty z mediami.
Z analizy statystyki wynika, że jeszcze więcej zachorowań było w tym samym okresie zeszłego roku. Natomiast w poprzednich latach przypadków zanotowano wyraźnie mniej.
Grypa jest ostrą chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez zarazki typu A i B, rzadziej C. Namnażają się one w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy wynosi średnio dwa dni, natomiast największa zaraźliwość występuje jeden dzień przed i trzy do pięciu dni po ustąpieniu objawów. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami. Charakterystycznymi objawami klinicznymi są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Najczęściej zachorowania mają przebieg lekki lub umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach, zwłaszcza u osób z istniejącymi schorzeniami, choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.
Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka, czyli szczepienia. Zalecane są one szczególnie osobom z obniżoną odpornością, osobom z przewlekłymi chorobami krążenia oraz układu oddechowego, dzieciom powyżej szóstego miesiąca życia, osobom powyżej 50 lat, kobietom w ciąży, pracownikom służby zdrowia oraz osobom narażonym na kontakt z dużą liczbą ludzi.

Komentarze

Dodaj komentarz