Platan Karol rośnie w Leszczynach i jest pomnikiem przyrody / Archiwum
Platan Karol rośnie w Leszczynach i jest pomnikiem przyrody / Archiwum

Od ponad 150 lat drzewo wraz ze stojącym pod nim krzyżem stanowi ważny element lokalnej historii i pamięci mieszkańców Leszczyn. Prawdopodobnie zasadził je osobiście baron Karol von Richthofen.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja ogłosił ósmą edycję konkursu na Drzewo Roku. W finałowej 16. spośród 50. kandydatur z całej Polski znalazł się platan Karol z Czerwionki-Leszczyn.
-Tegoroczny konkurs to swoisty apel o ich ochronę. Jury, złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem, wybrało te, które są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią naszej kultury i historii. Niestety wiele ze zgłoszonych drzew zostało już wyciętych. Inne są zagrożone tym samym losem, a udział w konkursie ich miłośnicy i opiekunowie uważają za ostatnią szansę ocalenia tych drzew – informują organizatorzy.
 

Platan Karol na pewno nie zostanie wycięty, co potwierdza Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa czerwienieckiego magistratu. Drzewo jest chlubą miasta i gminy. Stanowi element ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”. Do konkursu zgłosił je Krzysztof Kluczniok, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”.
Nasz platan klonolistny stoi na skrzyżowaniu ulic Polnej i Nowy Dwór, liczy sobie 160 lat, ma 18 metrów wysokości, obwód 320 centymetrów, a objęto go ochroną od 1998 roku. Jego stan zdrowia jest bardzo dobry.
 

„Od ponad 150 lat platan Karol wraz ze stojącym pod nim krzyżem, stanowi ważny element lokalnej historii i pamięci mieszkańców Leszczyn” - czytamy w uzasadnieniu wniosku. W 1858 roku ówczesny właściciel leszczyńskiego majątku baron Karol von Richthofen wzniósł w tym właśnie miejscu drewniany krzyż upamiętniający ofiary epidemii tyfusu, która ponad dziesięć lat wcześniej pochłonęła ponad sto osób.
 

Tam prawdopodobnie pochowano ofiary w zbiorowej mogile. Drzewo jest ważnym pomnikiem przyrody, jednym z 12. na terenie Czerwionki-Leszczyn. „Krzyż oraz nierozerwalnie związany z nim platan Karol mają także ogromne znaczenie dla leszczyńskich parafian. Miejsce to jest bowiem corocznie odwiedzane przez procesje w ramach. „Dni krzyżowych” na początku maja” - pisze dalej wnioskodawca. Ludzie modlą się wówczas o urodzaj i dziękują za udane zbiory.
Dzięki inicjatywie stowarzyszenia platan otrzymał imię Karol na cześć barona von Richthofena, który najprawdopodobniej osobiście posadził to rzadkie w naszym klimacie drzewo. Wykonano tu także nową tablicę informacyjna. Karol jest tematem plenerów malarskich. Jego dzieje opisano w kilku książkach m.in. „Okazałe drzewa Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny” i „Szlakami Zielonego Śląska” autorstwa Aleksandra Żukowskiego. Drzewem oraz ochroną przyrody udało się zainteresować uczniów miejscowych szkół i seniorów.

 

Które z drzew zostanie Drzewem Roku 2018 dowiemy się 1 lipca. Internetowy plebiscyt na stronie www.drzeworoku.pl potrwa przez cały czerwiec. Konkurs należy do rodziny Europejskiego Drzewa Roku. Zwycięzca polskiej edycji co roku bierze udział w głosowaniu na drzewo Starego Kontynentu na stronie www.treeoftheyear.org.

1

Komentarze

  • Pszczelarz A w Rybniku rzeź drzew trwa w najlepsze. 14 marca 2018 22:38Prosiłbym redakcje o artykuł na temat co kieruje proboszczem parafii MBB że wycina wszystkie Lipy w terenu probostwa?

Dodaj komentarz