Prof. Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej opowiadał o nowoczesnych materiałach / Ireneusz Stajer
Prof. Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej opowiadał o nowoczesnych materiałach / Ireneusz Stajer

Podczas sobotniego wykładu w Rybnickim Uniwersytecie Dziecięcym 6 – 13-latki mogły potrzymać w ręku nowoczesne kompozyty, z których powstają samoloty. Przywiózł je ze sobą profesor Politechniki Śląskiej Andrzej Katunin.

Nowoczesne materiały i ich zastosowanie były tematem sobotniego wykładu na Rybnickim Uniwersytecie Dziecięcym, który wygłosił profesor nadzwyczajny Politechniki Śląskiej Andrzej Katunin z wydziału mechaniczno – technologicznego.

-Na początek będzie trochę podstaw, dlaczego te tworzywa są takie dobre i wyjątkowe oraz w jaki sposób one rewolucjonizują nasze życie codzienne – zaczynając od hutnictwa, a kończąc na trywialnych rzeczach jak narty czy odzież. Przywiozłem je ze sobą. To materiały używane do budowy samolotów, ale również tworzywo opracowane przez mój uczelniany zespół chroniące statki powietrzne przed piorunami – powiedział nam profesor.

Zajęcia odbywają się w auli Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej przy ulicy Kościuszki. Najmłodsi studenci mogli potrzymać w ręku kompozyty szklane, węglowe i przekładkowe. Te ostatnie składają się z dwóch warstw zewnętrznych oddzielonych od siebie rdzeniem wykonanym z lekkich materiałów. Są one bardzo wytrzymałe na zginanie.
Dzieci były zafascynowane tematyką. -Bardzo mi się podobają wykłady. Rozmawialiśmy między innymi o klockach Lego, roślinach i owadach. To już mój z 20 wykład – mówi 8,5-letni Michał Nowak, uczestniczący w RUD od zeszłego roku. -Wykłady są różnorodne. Za każdym razem dowiadujemy się czegoś innego. Zainteresowało mnie mnóstwo rzeczy. Podczas wycieczki do Muzeum Chleba w Radzionkowie poznaliśmy całą technologię powstawania pieczywa – od ziarenka do bochenka. Była okazja skosztowania podpłomyka – zaznacza – 10-letnia Zofia Zimny.

Jasiowi Kowalowi najbardziej podobał się wykład o gadach – Poznałem zwyczaje pytona siatkowego i kobry złotej – wymienia 8-latek. Wiktoria Skiba (9 lat) opowiada jak dzieci własnoręcznie robili mydła. Ofiarowała gotowy produkt babci. -Tu jest bardzo fajnie, zawsze mogą dowiedzieć się czego nowego – zapewnia dziewczynka.

Janina Wystub, prezes RUD, mówi, że prof. Katunin wygłosił już do dzieci cztery wykłady, jeden z najciekawszych dotyczył czarnych dziur. Naukowiec chętnie przyjeżdża do Rybnika.
-Pierwszy uniwersytet dziecięcy powstał w 2003 roku w Tybindze w Niemczech. Nasz został zarejestrowany 30 maja 2016 roku. Mamy dziś około 160 dzieci w wieku od 6 do 13 lat, podzielonych na sześć grup. Na zajęcia warsztatowe i laboratoryjne przychodzą mniejsze 20 – 22 – osobowe grupy – podkreśla pani Janina. Dzieci są bardzo zainteresowane spotkaniami. Zgłaszają dużo pytań, niektóre nawet przerywają wykładowcom i dyskutują z nimi – dotyczy to również tych najmłodszych. -Uczestnicy mają indeksy i zdobywają zaliczenia. Podstawą jest obecność na zajęciach – tłumaczy pani prezes.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz