Przedszkole nr 4 w Żorach z lotu ptaka / Wojciech Bęczarski
Przedszkole nr 4 w Żorach z lotu ptaka / Wojciech Bęczarski

Ireneusz Stajer
Zbudowane w zeszłym roku Przedszkole nr 4 na Kleszczówce jako jedyne w naszym regionie ubiega się o zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie TOP Inwestycje Komunalne 2018. Szanse na to są duże, bo architektura placówki jest wyjątkowa.
Przyciąga wzrok nietypowy owal budynku. Elewacja jest drewniana, porośnięty trawą i kwiatami dach pełni funkcję tarasu. W środku znajdziemy kolorowe korytarze oraz przestronne jasne sale z bezpiecznym wyposażeniem dla 125 dzieci. Nowoczesny budynek pięciooddziałowego przedszkola, który powstał przy Szkole Podstawowej nr 1 znalazł się w gronie 30 projektów nominowanych do nagrody siódmej już edycji prestiżowego konkursu PortalSamorządowy.pl i Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, które organizuje w Katowicach Europejski Kongres Gospodarczy.
W drugim etapie zmagań znalazły się inwestycje komunalne, proekologiczne projekty antysmogowe, a także z zakresu smart cities. Żorska „czwórka” rywalizuje m.in. z: Domem Kultury Kadr w Warszawie, rewitalizacją Muzeum Ślaskiego w Katowicach, halą widowiskowo-sportową Arena w Gliwicach, nowo wzniesionymi budynkami komunalnymi w Wałbrzychu czy Muzeum Fortyfikacji w Malborku.
Spośród całej „trzydziestki” Rada Konsultacyjna wybierze ostatecznie dziesięć inwestycji, które zostaną wyróżnione tytułem „TOP Inwestycja Komunalna 2018”.
Niezależnie od wyboru ekspertów ruszyło także głosowanie internautów, które potrwa do 2 maja. Inwestycja, która zbierze największą ilość głosów otrzyma nagrodę specjalną. Na żorskie przedszkole można zagłosować na stronie: http://www.portalsamorzadowy.pl/serwis/top-inwestycje-komunalne-2018/nominacje/nowoczesne-przedszkole-w-zorach,105829.html. Nagrody zostaną wręczone 14-16 maja podczas gali Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Przypomnijmy, że przedszkole powstało w zeszłym roku według projektu biura toprojekt. Architekci, którym powierzono zadanie napisali wówczas: „Edukacja przedszkolna jest jednym z najważniejszych etapów w rozwoju człowieka, dlatego powinniśmy pieczołowicie dbać o jakość przestrzeni, w której się ten proces odbywa. Dzieci nie można lekceważyć i serwować im jedynie pokolorowanych wnętrz. Dziecko to poważny, wrażliwy odbiorca stawiający przed projektantem najwyższe wymagania”.
Budowa kosztowała ponad 5,2 mln zł. Magistrat pozyskał na tę inwestycję dofinansowanie w kwocie 2 440 809,34 zł z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Komentarze

Dodaj komentarz