W biegach dla dzieci i młodzieży większość stanowili jednak rybniczanie / Jacek Guzik
W biegach dla dzieci i młodzieży większość stanowili jednak rybniczanie / Jacek Guzik

W Rybniku-Golejowie świętowano na sportowo. W amfiteatrze na Grzybówce odbył się 9. Bieg Konstytucji 3 Maja. Puchary Prezydenta Miasta,o które rywalizowali biegacze w głównych kategoriach na dystansie 5 km, trafiły do Bełku i do Poznania.

Tegoroczny bieg główny na 5 km można powiedzieć, że miał już charakter międzynarodowy, gdyż na starcie pojawili się nawet zawodnicy z czeskiej Opawy. Wśród uczestników byli też biegacze z różnych miast i rejonów Polski i Śląska, m.in. z Poznania, Swarzędza, Wrocławia, Kędzierzyna Koźla, Kęt, Tychów, Gliwic, Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Knurowa czy Rydułtów.

W biegach dla dzieci i młodzieży większość stanowili jednak rybniczanie. W sumie na listach startowych w 5 kategoriach wiekowych znalazło się 126 osób, z czego bieg ukończyło 80 zawodników.

W biegu głównym zwyciężył Szymon Gembala z Bełku, przed Jackiem Piechaczkiem z Jastrzębia-Zdroju i uczniem Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku Jakubem Szklarczykiem. "Mechanik" okazał się zresztą najlepszy w klasyfikacji szkół.

W biegu głównym kobiet tryumfowała z kolei Dominika Kłoda z Poznania, przed Agatą Pawtel z Rybnika i Wiktorią Przemyślak z Opawy. W kategorii 13-16 lat najlepsi okazali się: Rafał Pompa i Klaudia Dziuba, w kategorii 10-12 lat: Mateusz Pompa i Anna Balon, w kategorii 7-9 lat: Miłosz Szymik i Maja Ficek, a w kategorii do lat 6: Leon Szymik i Laura Kąsek.

Miłym akcentem biegu był start Czesława Nowaka z Knurowa, który brał już udział w największych światowych maratonach m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Berlinie czy Budapeszcie, i który opowiedział o swojej pasji na zakończenie imprezy.

Głównym organizatorem biegu było Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej, współorganizatorami zaś rady dzielnic Golejowa oraz Grabowni.

Uczestnicy biegu mogli liczyć na okolicznościowe skarpetki z logo zawodów i "odświeżonym" logo Miasta Rybnika oraz pamiątkowe medale w kształcie naszego kraju i grochówkę ufundowaną przez Restaurację Clasica w Rybniku. W "pakiecie" było też ubezpieczenie, woda mineralna, wyniki SMS, dyplom elektroniczny do samodzielnego wydruku za udział oraz numer startowy z chipem i zdjęcia z biegu.

Podczas biegu zawodnicy mogli się fotografować się z Rekinem - maskotką rybnickiego ROW-u. Klub żużlowy, podobnie jak MOSiR, był partnerem tegorocznych zawodów. Bieg był ponadto współfinansowany przez miasto Rybnik, dzięki czemu najlepsi mogli liczyć na atrakcyjne nagrody rzeczowe: markowe zegarki, torebki, biżuterię, sprzęt elektroniczny (m.in. zewnętrzny dysk twardy, powerbanki, okulary VR, odtwarzacze MP4), gry planszowe oraz zabawki (np. zestawy klocków LEGO czy lalki Barbie).

Bieg był sporym logistycznym przedsięwzięciem, zwłaszcza że impreza w ostatnich latach znacząco się rozrosła (wcześniej były to zawody dzielnicowe), stąd trasę zabezpieczały OSP z Golejowa, Grabowni i Ochojca oraz rybnicka policja i straż miejska.

"Mózgiem" imprezy i sprawcą "całego zamieszania" był przewodniczący Zarządu Dzielnicy Golejów Arkadiusz Trzebuniak, który przyznał, że w tym roku po raz pierwszy było konieczne zatrudnienie profesjonalnej firmy obsługującej zawody - Protimer z Łodzi, ponieważ, do tej pory kameralne zawody, wymknęły się nieco spod kontroli.

Przewodniczący podziękował też Prezydentowi Miasta Rybnika Piotrowi Kuczerze, radnemu miasta Rybnika Ginterowi Zaikowi za pomoc oraz przewodniczącemu Rady Dzielnicy Grabownia Tomaszowi Ibromowi i członkom obu rad dzielnic za pracę przy organizacji tegorocznego biegu.

Organizatorzy zapraszają za rok na 10., jubileuszową edycję biegu, a w najbliższym czasie m.in. na turniej MUNDIAL 2018 dla Rybnickich Dzielnic czy II Mistrzostwa Śląska w Grzybobraniu (we wrześniu).

Zapraszamy na fotorelację z zawodów w obiektywie Jacka Guzika.

Komentarze

Dodaj komentarz