GumiSil
Eko-Okna
Medhouse 6.09.2017-30.06.2018
Eko-Okna 2
Ostoja - Domki nad morzem
GumiSil
Medhouse 6.09.2017-30.06.2018
Ostoja - Domki nad morzem

18 czerwca 2018

Imieniny:

ładowanie...

złóż życzenia

Znak zodiaku: Bliźnięta
sprawdź horoskop

Ogłoszenia:
 1. Motoryzacja
 2. Nieruchomości
 3. Lokale
 4. Mieszkania
 5. Handel
 6. Usługi
 7. Finanse
 8. Zdrowie i Uroda
 9. Turystyka
 10. Praca
 11. Szukam pracy
 12. Różne
 13. Dodaj ogłoszenie
Sześć tysięcy osób bawiło się w niedzielę do późnego wieczoru na kolejnej odsłonie imprezy KABAryjTON.
17.06.2018
0
Wczoraj oficjalnie zainaugurowano sezon na nowym, miejskim kąpielisku, na Pniowcu
17.06.2018
0
Ojciec Święty Franciszek mianował księdza prałata Grzegorz Olszowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. Od 2014 roku był proboszczem parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Rybniku. 1 stycznia został także dziekanem rybnickiego dekanatu.
13.06.2018
0
W ciągu kilku godzin stracili dorobek całego swojego dotychczasowego życia. Ogień niemal doszczętnie zniszczył ich nowy, wymarzony dom, do którego mieli się wprowadzić już za dwa tygodnie! Okazało się, że budynek trzeba rozebrać! - Jesteśmy młodzi i zdrowi, mamy po dwie ręce... Zbudujemy nowy dom, dokładnie taki sam – mówi z nadzieją pani Agata.
29.05.2018
4
Pełna publiczności sala wysłuchała opowieści etnolożki Danuty Onyszkiewicz o swoim pradziadku wujecznym Bronisławie Piłsudskim, wybitnym etnografie i antropologu. Rozmowę z rodzoną prawnuczką marszałka Józefa Piłsudskiego przeczytacie w środowych „Nowinach”.
04.05.2018
0
Rybniccy policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn z narkotykami. To kolejne już w ostatnim czasie takie zdarzenie. 22 i 29-latek usłyszeli już zarzuty.
18.06.2018
0
Rybnik: Rozbiorą równą ścieżkę, żeby zbudować równiejszą
08.06.2018   Rybnik, Region   Aktualności  

Rafał Dutkiewicz, mieszkaniec ulicy RaciborskiejRówna i ładna ścieżka rowerowa biegnącą wzdłuż ulicy Raciborskiej idzie do rozbiórki. Choć rowerzyści raczej na jej stan nie narzekają, to urzędnicy wymyślili, że zrobią im jeszcze ładniejszą drogę, tyle że z asfaltu. I wydadzą na ten cel lekką ręką ponad 3 miliony złotych!

A po co taka zmiana? Komu to potrzebne? Niech się przejdą na osiedle Wieczorka, w jakim stanie tam są chodniki i jakiś wymienią! Tak komentowali decyzję władz miasta o rozbiórce chodnika i ścieżki rowerowej biegnących wzdłuż ulicy Raciborskiej i budowie w tym samym miejscu nowej trasy, tyle, że z asfaltu, rowerzyści, których na trasie spotkaliśmy.
Rowerzyści sami chcieli
Władza robi ukłon w ich stronę właśnie, bo jak twierdzi, sami rowerzyści postulaty dotyczące wymiany kostki składali. - Dla mnie wielkiej różnicy między kostką, tym bardziej tak równą jak ta, a asfaltem nie ma. A jeżdżę tędy z córka dość często - mówi nam Rafał Dutkiewicz, mieszkaniec jednego z domów przy Raciborskiej.
Ale od początku. Kilka lat temu przy okazji remontu Raciborskiej i wiaduktu wzdłuż trasy na odcinku od ronda Levin do ulicy Gruntowej wybudowano nowy, dwukolorowy chodnik. Kostki ułożono tak, by dało się wydzielić dwie strefy - dla pieszych i dla rowerzystów. Dziś wystarczy namalować na czerwonej kostce białą farbą rowerzystów i puścić tamtędy ruch. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały już nawet poczynione, bo nad ścieżką wiszą stosowne znaki. Ale nic z tych rzecz. Kostkę trzeba rozebrać i wylać tam asfalt i to kosztem ponad 3 milionów złotych!
Zabrakło kasy
W budżecie urzędnicy nawet tyle nie mieli, radni więc w czasie ostatniej sesji dołożyli na ten cel 600 tysięcy zł. Opozycja grzmi, że to marnowanie pieniędzy. - Mamy tu kuriozalną sytuację. Siedem lat temu, kiedy remontowaliśmy drogę, zbudowano chodniki po obu jej stronach. Ówczesny pełnomocnik ds. dróg w Rybniku, który dziś też jest przy władzy, mówił wówczas, że jak skończy się gwarancja na drogę, to jeden chodnik zostanie przekształcony w ścieżkę rowerową. Teraz, kiedy urząd dostał 10 mln zł na ścieżki, zamiast budować nowe trasy, chcą rozebrać betonową kostkę, której stan jest idealny i zrobić asfalt - mówi Henryk Cebula, radny Samorządowego Ruchu Demokratycznego.
Ale urzędnicy upierają się, że nowa ścieżka i chodnik muszą powstać. Chcą budować trasę od ronda Levin aż do ulicy Sportowej. A do rozbiórki przeznaczono chodnik od tego samego ronda do skrzyżowania z Gruntową, to dokładnie 1427 metrów. Radni wyliczyli nawet, że rozbiórka istniejącego chodnika będzie kosztowała około miliona złotych.
- Ale kto bogatemu zabroni? - uśmiecha się ironicznie Marcin Kołek, mieszkaniec. - Ja bym tu ścieżkę zostawił taką jaka jest, a zainwestował kasę w pobocze wzdłuż ulicy Mikołowskiej aż do granic miasta. Tam w ogóle nie da się rowerem spokojnie przejechać - podkreśla.
Ale w urzędzie zapewniają, że postulat wymiany kostki na asfalt zgłaszali sami rowerzyści. Ci zdążyli się już przyzwyczaić do asfaltowych dróg rowerowych - bo w ostatnich latach zbudowano je między innymi wzdłuż zalewu rybnickiego i rzeki Nacyny.
Unia wyłoży
- Prowadząc rozsądną politykę rowerową podjęliśmy decyzję o stworzeniu dobrej jakości infrastruktury dla rowerzystów łączącej dzielnice z centrum miasta z czterech podstawowych kierunków. I tak bulwary nad Nacyną będą tworzyły kręgosłup dojazdu do centrum w kierunkach północ-południe, zaś ulica Żorska i Raciborska tworzą dojazd w kierunkach wschód-zachód. Infrastruktura na tych drogach musi spełniać standardy rowerowe, po to by rowerzyści chcieli jej używać. Jazda po chodniku zrobionym z kostki, na którym jest jedynie dopuszczenie ruchu rowerowego, zniechęca rowerzystów. Właśnie z taką nawierzchnią mamy do czynienia na ulicy Raciborskiej. Dodam jeszcze, że na tej drodze dopuszczenie ruchu rowerowego ma miejsce tylko od ronda Levin do ulicy Gruntowej, teraz trasa będzie prowadziła dalej aż do skrzyżowania z ulicą Sportową - tłumaczy Agnieszka Skupień, rzeczniczka urzędu miasta w Rybniku. I dodaje, że inwestycja ma unijną dotację w wysokości 72,93 procenta wszystkich kosztów.

BK
Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

Anna 2018-06-15 22:46:42
Chodniki
Dobrze powiedziane" kto bogatemu zabroni " . Ale jest to marnotrastwo publicznych pieniędzy. Droga ta niedawno ma wybudowane chodniki ( był to drogi remont), jeszcze nie widać na niej żadnych ubytków związanych z eksploatacją i już się ją dewastuje . Oby ten nowy asfalt nie miał w szybkim czasie dziur, a po deszczu nie jeździło się w kałużachodniki. Gdzie jest Marszalek województwa, bo przecież to jego droga? Jak wygląda jej dalsza część? Za marnotrastwo pieniędzy ktoś powinien odpowiedzieć. ego
michał 2018-06-15 19:54:09
Scieżka rowerowa na Raciborskiej.
Tak się składa że od kilku lat spaceruję pośród ogródków a także tym odcinkiem ul.Raciborskiej. Rowerzystów w sumie niewielu ( przed i po południu ), o ile są to wszyscy ( z 95 % ) jeżdżą po drugiej stronie gdzie jest normalny chodnik.Chyba że dzieci '" cisną na hulajnogach do szkoły ""
kazik 2018-06-12 10:33:17
@Koło ale przecież na Raciborskiej
nie ma równej kostki bo kostka nigdy nie jest równa. Asfalt jest równy. Skoro dla aut robi się równe drogi asfaltowe a bruk zamieniano na asfalt, dlaczego tego nie robić dla rowerzystów.
Koło 2018-06-11 22:37:25
Nierówny?
Nierówno to mają pod sufitem ci, co wymyślili wymianę równej kostki na Raciborskiej!
Hajer z Erebor 2018-06-11 17:18:21
Kolejan ofiara
No i mamy kolejną ofiarę braku szerokiego i utwardzonego pobocza na Mikołowskiej, tym razem ciężarówka zahaczyła pieszego.
voip 2018-06-10 07:35:23
Chwałowice
Lepiej niech wybudują nową ścieżkę na trasie Chwałowice-Centrum miasta. Obecnie brak.
PanT. 2018-06-10 01:37:47
Ale po co inwestować teraz w Mikołowską
jak za 2-3 lata ulica ma być całkowicie zmodernizowana? To tu komuś przeszkadza, że po 7 latach ma być poprawiona Raciborska dla rowerów, a sam chciałby, żeby teraz wyłożyć ogromne pieniądze na Mikołowską, którą za kilka lat trzeba by całkowicie przebudować. Zupełnie niespójne myślenie. Raciborska była od początka źle zrobiona jeśli chodzi o rowery i wiele osób zwracało ówczesnym władzom uwagę na to ale nikt nie chciał słuchać. Kuczera lepiej wsłuchuje się w potrzeby mieszkańców i mamy przynajmniej stosowane jakieś konkretne standardy rowerowe tak samo jak istnieją standardy budowy i remontów dróg dla aut czy przystanków dla autobusów.
Rybniczanin 2018-06-09 22:23:50
Wyrzucanie pieniedzy
Na tym przykładzie widać jak j Rybnik jest bogaty, żeby nową ścieżkę i chodnik zmieniać a asfaltową. Lepiej by było przeznaczyć te pieniądze na chodniki gdzie ich nie ma i piesi chodzą drogą. Jeśli UM stworzył śmieszne stanowisko Oficer rowerowy i wywala tyle kasy na poprawianie dobrej ścieżki to Panie Prezydencie proszę stworzyć stanowisko Oficer pieszy i zacząć budować chodniki tam gdzie ich nie ma.
Hajer z Erebor 2018-06-09 13:54:26
Wolę jeździć bezpiecznie
Prezydent myśli jak typowy niedzielny rowerzysta - ma być ładnie i żeby kółko w dziurkę czasem nie wpadło. Jednak ktoś kto codziennie jeździ rowerem czy to do szkoły czy pracy, ma trochę inne priorytety np bezpieczeństwo. I rację ma pan Kołek gdy pisze o tym by utwardzić i poszerzyć pobocze przy Mikołowskiej, skorzystaliby wszyscy i rowerzyści (bo mieliby bezpieczniejszą drogę) i kierowcy (znika konieczność zwalniania by wyprzedzić rowerzystę).
ŁUKASZ2684 2018-06-08 14:58:36
ABSURD GONI ABSURD CZYLI JAK LEKKA REKA WYDACZ Z PODATNIKÓW MIESZKANCÓW RYBNIKA
ABSURD TOTALNY CZYLI WŁADZA W  URZEDZIE MIASTA I  WŁODARZ RYBNIKA P.KUCZERA NIE LICZACA Z  NICZYM PIENIADZE Z  LEKKA NA DROGE ROWEROWA KTÓRA I  TAK BYŁA RÓWNA I  WYDAC 3 BANK NA ASFALT CHCIWOSC NASZEGO WŁODARZA RYBNIKA NIE MA GRANIC 1MLN NA ASFALT RESZTA DO KAPSY WŁODARZA CZYLI POTEGA PARTYJI PO CHCIWOSC NIE IDZIE Z  CHARAKTEREM I  ZAMIAST NA STAZE DO PRACY LUB TANSZE MIESZKANIA NA NAJBIEDNIEJSZYCH KTÓRZY MAJA ZAROBKI TYLKO 1.400-1500 ZŁ TO LEPIEJ NA CHCIWOSC DLA WŁODARZA ŁUKASZ 34 LATA RYBNICZANIN NOWINY
J100 2018-06-08 11:03:12
Równa i ładna ścieżka to jest na Rudzkiej
czy przy bulwarach. A ta jest kiczowata i nierówna. Fajnie, że władze miasta chcą ją poprawić.
Czytaj także
pokaż więcej
Rybnik. Miasto z ikrą
e KULTURA
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
Tresna
Nasza sonda
Kto wygra Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji?


Praca w Niemczech
45932,45998,45996,45968,45872,45711,46003,46002,46001,46000,45999,45997,45995,45994,45992,45946,45945,45943,45991,45989,45987,45986,45984,45983,45981,45977,45975,45974,45973,45972,45971,45980,45979,45978,45900,45899,45963,45917,45883,45841,45795,45964,45918,45884,45842,45812,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,44529,44441,44407,44342,44279,35489,35311,35310,30320,28101