Glass Duo tworzą Anna i Arkadiusz Szafrańcowie / Materiały prasowe
Glass Duo tworzą Anna i Arkadiusz Szafrańcowie / Materiały prasowe

15 lipca o godz. 18 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ulicy Cieszyńskiej 23 w Jastrzębiu-Zdroju w ramach XIII Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej wystąpią: Glass Duo (szklana harfa) w składzie: Anna i Arkadiusz Szafrańcowie z Gdańska oraz Cezary Paciorek – akordeon (Gdańsk). Wstęp wolny.

Dla jednych grają na szklanej harfie, dla innych na anielskich organach, dla wielu po prostu na kieliszkach. Glass Duo tworzą Anna i Arkadiusz Szafrańcowie. Pierwszy koncert zagrali w 1997 roku. Zaczynali od Europy i Azji, by wreszcie trafić również na deski polskich scen i estrad. Dziś mają swój szeroki repertuar i oddaną publiczność.

Grywają solo, z innymi muzykami, z towarzyszeniem zespołów i orkiestr symfonicznych, nagrywają dla radia i TV. Mają na swym koncie udział w przeróżnych muzycznych festiwalach zarówno w kraju, jak i za jego granicami. Szklana harfa, na której koncertują, to ich dzieło. Wykonali ją samodzielnie począwszy od projektu aż po fazę realizacji. Jest największą szklaną harfą na świecie, a jej skala obejmuje 4 i pół oktawy. Są w stałej gotowości do zmian, poszerzania zarówno wielkości instrumentu, jak i swych technicznych możliwości. Wytyczyli sobie cel, którym jest wpisanie szklanej harfy na stałe do polskiego „żywego” instrumentarium.
Repertuar, do którego sięgają, pozwala im grać koncerty zarówno klasyczne, jak i występować w projektach o bardziej swobodnej konwencji. Czerpią ze swego doświadczenia w koncertowaniu również na innych instrumentach – skrzypcach i trąbce, na których grają w orkiestrze Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Swoją szklaną muzykę wynieśli na sceny znanych sal koncertowych, a przełamując stereotypy wzbogacili polską scenę w dźwięki subtelne, wyrafinowane, niepowtarzalne.

Cezary Paciorek – akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jako 15-letni chłopiec dostał się do Big-bandu Gdańsk prowadzonego przez Jerzego Partykę. Potem współpracował z zespołem Mietek Blues Band, Maciejem Sikałą, Wojciechem Staroniewiczem, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Emilem Kowalskim, Jarkiem Śmietaną, Jorgosem Skoliasem, Olem Walickim, Leszkiem Możdżerem, Sławkiem Jaskułke, braćmi Pospieszalskimi, Joszką Brodą, Michałem Urbaniakiem.

Cztery płyty z jego udziałem otrzymały nominacje do „Fryderyka”. Największym jego osiągnięciem jest uczynienie akordeonu instrumentem jazzowym, który bywa wykorzystywany w renomowanych zespołach. Od 1992 do 2006 roku Cezary Paciorek pracował dla Duszpasterstwa Środowisk Twórczych prowadzonego przez ks. Krzysztofa Niedałtowskiego najpierw w kościele św. Bartłomieja, potem św. Jana w Gdańsku.

Koncertował na festiwalach Jazz Jamboree, Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, w Bratysławie, Pradze, Moskwie, w Niemczech, w Szwecji, Rumunii, na Węgrzech, w Japonii, Izraelu.

Komentarze

Dodaj komentarz