Ekookna3
Nowiny
Ekookna3

22 lipca 2019

Imieniny:

ładowanie...

złóż życzenia

Znak zodiaku: Rak
sprawdź horoskop

Ogłoszenia:
 1. Motoryzacja
 2. Nieruchomości
 3. Mieszkania
 4. Handel
 5. Usługi
 6. Finanse
 7. Zdrowie i Uroda
 8. Nauka
 9. Praca
 10. Różne
 11. Dodaj ogłoszenie
Ładne, przytulne, czyste i komfortowe. Pediatria w rybnickim szpitalu wojewódzkim zmieniła się nie do poznania!
19.07.2019
0
Wojewódzki Szpital nr 2 W Jastrzębiu Zdroju jest wyjątkowy. Dlaczego? Choćby dlatego, że zapewnia kompleksową opiekę nad mamą i dzieckiem.
15.07.2019
4
Emerytowany proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Godowie jest podejrzany o molestowanie seksualne 14 chłopców i dziewczynek w latach 2001-2004.
04.07.2019
5
Kierowcy obawiają się, że po likwidacji prawoskrętu w rejonie stacji paliw i McDonald's na ulicy Żorskiej w Rybniku jeszcze trudniej będzie wjechać do centrum.
28.06.2019
20
NSA nakazał spółdzielni mieszkaniowej rozbiórkę dwukondygnacyjnego domu, który... powstał na dachu bloku. Wzniesiono go bowiem niezgodnie z arkanami sztuki budowlanej i wbrew planowi zagospodarowania. Mieszkańcy bloku obawiają się o swe bezpieczeństwo. Sęk w tym, że ani inwestor (spółdzielnia) ani osoba, która sfinansowała budowę nie kwapią się do rozbiórki. Przerzucają odpowiedzialność jeden na drugiego.
26.06.2019
1
Już blisko 400 zbiorników, zwanych treegatorami, nawadnia rybnickie przydrożne drzewa. Woda zgromadzona w otulających drzewa workach stopniowo uwalnia się do gruntu, nawadniając ich korzenie.
19.07.2019
1
Krzysztof Gadowski: Lato z VAT-em ?
26.07.2018   Region   Opinie   Wydanie: 2018/30 (3179)

Krzysztof GadowskiChyba wszyscy znamy skoczną melodię, która od ponad 50 lat jest symbolem radiowej audycji "Lato z radiem". Słysząc ją, wspominamy poprzednie urlopy i oczywiście planujemy najbliższe wyjazdy, oby z pełnym portfelem. Obecna władza szuka pieniędzy na spełnienie swoich programów i coraz częściej znajduje je w naszych kieszeniach. "Zgodnie z obietnicą", oficjalnie nie podnosi podatków, tylko po cichu robi swoje, wprowadzając nowe opłaty i daniny.

W sumie zafundowano nam już 32 podatki i parapodatki np.: podatek ubezpieczeniowy od polis, handlowy - od zakupów, "galeryjny" – początkowo od galerii handlowych i biurowców, ale wkrótce od wszelkich nieruchomości komercyjnych, w tym nawet od budynków z mieszkaniami na wynajem. Rząd uchylił też obniżkę VAT uchwaloną przez poprzedni parlament, która miała obowiązywać od początku 2016 roku, podniósł VAT z 8 na 23 proc. na wybrane produkty. Opodatkowano także "Noc Muzeów" i inne imprezy promujące instytucje kultury. Zaostrzono sposób naliczania akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy i opodatkowania farm wiatrowych.

Teraz, pod hasłem "daniny solidarnościowej", PiS planuje wprowadzić trzecią stawkę PIT w wysokości 36 proc. i równolegle zlikwidować liniowy PIT dla przedsiębiorców oraz znieść limit składek emerytalno-rentowych. Rząd opodatkował – jak twierdzi przez pomyłkę – wkłady pieniężne wnoszone do firm oraz przychody z dziedziczonego majątku lub otrzymanego jako darowizna, którego nie będzie można już amortyzować. Systematycznie zwiększa się lub wprowadza dodatkowe opłaty: opłatę przejściową i tzw. opłatę "mocową" za prąd, emisyjną od paliw, wodną, denną od przystani czy recyklingową. Forsuje też wprowadzenie opłaty za wjazd do centrum miast i podniesienie opłat parkingowych.

Te wszystkie parapodatki, daniny i opłaty wprowadzane przez obecną władzę, dotyczą różnych sfer naszego życia i skutecznie zmniejszyły już grubość naszych portfeli - średnio o około 700 zł rocznie. Za tyle moglibyśmy już gdzieś wyjechać, nie mówiąc o last minute...

Ostatnio z inicjatywy posłów PIS Sejm powołał komisję śledczą ds. VAT. Powód? Według rządzących, trzeba sprawdzić jak za rządów PO-PSL działał system podatkowy. Komisja ma zbadać i ocenić ściągalność podatku VAT i podatku akcyzowego od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku, czyli tylko za rządów PO-PSL.

Okresu swojego pierwszego rządu 2005-2007 i obecnego PiS nie pozwolił zbadać. Skoro rząd PiS twierdzi, że uszczelnił system VAT i zwiększył jego dochody, to dlaczego nie zacznie sprawdzania szczelności systemu od samego początku swoich rządów ? Czegoś się boi Posłowie PO głosowali za powołaniem komisji. Uważaliśmy, że należy pokazać działania rządów od 2005 roku do chwili obecnej. Chcieliśmy, żeby Polacy sami ocenili fakty i poznali prawdę.

Faktem jest, że 90 proc. działań uszczelniających, którymi chwali się PiS, wdrożonych zostało w czasie rządów PO. Najnowszy raport NIK z czerwca 2018 r. jednoznacznie wskazuje, że wyższe dochody z VAT były możliwe dzięki Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu, wprowadzonemu przez rząd PO, którego wówczas PiS nie poparł. Wprowadziliśmy także: odwrócony VAT, odpowiedzialność solidarną, kaucje gwarancyjne w paliwach, kasy fiskalne dla lekarzy, taksówkarzy, adwokatów oraz możliwość kontroli wirtualnej rejestracji działalności gospodarczej.

Te zwiększone dochody podatkowe, którymi chwali się rząd, to przede wszystkim skutek nałożonych na nas nowych obciążeń, czyli tych już 32 danin i opłat oraz wzrostu gospodarczego w UE, a nie samego uszczelnienia systemu podatkowego.

Przed nami miesiące kolejnych spektakli o niskiej ściągalności VAT we wcześniejszych latach. Czemu powołano tę komisję akurat teraz? Czemu kontrolą nie objęto lat 2005-2018 ? Czyżby rozpoczęła się kampania wyborcza?

Póki co, mamy środek lata i niech to będzie lato z jakimkolwiek radiem, a nie lato z VAT-em, czego sobie i Państwu życzę.

Krzysztof Gadowski, poseł Platformy Obywatelskiej, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

Kuba 2018-07-31 08:58:28
Cos do Niego przemówilo
"masz okazje siedzieć cicho, więc sidź cicho" a jednak POseł posłuchał.
Ochron Prawna 2018-07-31 07:56:29
To dzieki Platformie mamy najwyższe ceny
Do "szlag mnie trafi 2". Wczoraj pan Prezydent Duda podpisał Ustawę o bezpłatnej pomocy prawnej dla osób które oświadczą że nie stać Je na profesjonalnego prawnika . Czy "Kormorana" było by stać na taki gest? Masz racje, przez platformę "koszty Postępowania Sądowego należą do najwyższych w Europie -autor Regina Skibińska?szukaj w google
czytelnik 2018-07-31 07:38:49
KG, poseł PO, felietonista
KG, poseł PO, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny,--gostek może sobie pozwolić na pieprzenie swoich farmazonów na łamach Nowin gdyż wie, że w wersji papierowej Nowin nikt nie skomentuje jego bredzi i dlatego jak dobre duże smrodliwe w tym temacie ,pławi się na górnej częsci i tafli. Ta elektroniczna strona jest dużo mniej poczytna i dla niego to jest dobrze no bo jak się bronić po tym co wyborcom zrobił .
Motto 2018-07-30 20:37:26
Pan Krzysztof milczy , jego asastenci też
no bo jak się bronić.? Posłowi "Kopara opadła", brak kontrargumentów na te wpisy poniższe. Jak to wszystko wytłumaczyć skoro samemu nie było się Fair Play a teraz podpuszcza Tych co wierzyli , że za Tuska nie będą płacić abonamentu RTV i także będą płacili niższe podatki. Tusk obiecał darmowy abonament i obniżkę podatków a słowa jego są wyryte w kamieniach niespełnionych obietnic. ,PiS obiecał pieniądze dla dużych rodzin i słowa w przybliżeniu dotrzymał. Można się sprzeczać czy słusznie rozdaje te pieniądze czy nie ale to już inny wątek. W każdym bądź razie z obietnic Tuska została jedynie druga bankrutująca Irlandia ponieważ w Polsce za jego czasów dług wzrastał w tempie porównywalnym do dynamiki narastania za czasów Edwarda Gierka - napisał "Financial Times" . Jedynie czego nas nauczył Tusk to jakiegokolwiek braku zaufania do państwa i jego władz. Wszystko można zabrać jak swoje i jeszcze zostać bezkarnym. Czy jest coś czym się Pośle naprawdę możesz pochwalić, poza odbieraniem wieku emerytalnego aby naiwni wierzyli, że będą żyć dłużej.?
Janusz 2018-07-27 21:10:20
Pan Poseł zapomniał już
- Fakt 2012rok Właśnie mija 5. rocznica podniesienia stawek podatku VAT, które miały funkcjonować tylko przez 3 lata. Tak nam obiecywał Donald Tusk... I jednocześnie twierdzimy, że te propozycje nam wydają się najłagodniejsze z punktu widzenia skutków społecznych - zaznaczył. Dodał, że propozycje te są najmniej dotkliwe dla najuboższych i obciążają bardziej tych, którzy więcej konsumują.
Inspektor Pracy 2018-07-27 20:20:53
szlag mnie trafia 3
"Przed nami miesiące kolejnych spektakli o niskiej ściągalności VAT we wcześniejszych latach. Czemu powołano tę komisję akurat teraz? Czemu kontrolą nie objęto lat 2005-2018 ? Czyżby rozpoczęła się kampania wyborcza?" ---,a Ty PO sle byś chciał aby tak jak Miler: "My Ich pod Trybunał nie poddamy gdyż jak Oni dojdą do władzy to Nas" --ja tobie już dawno pisałem "gdybym miał władze absolutną to Ty bys napewno dożywotnio w kamieniołomach rtęci, izotopów promieniotwórczych , pyłów i gazów wybuchowych , z urządzeniami niebezpiecznych napięć i temp oraz cisnień zasuwał i każdy powód byłby dobry aby Ciebie za krzywdy tak spracowanych tam sprowadzić . Miałbyś okazje tam pracować do śmierci i jeden dzień dłużej.
Inspektor Pracy 2018-07-27 20:12:25
szlag mnie trafi 2
"Wprowadziliśmy także: odwrócony VAT, odpowiedzialność solidarną, kaucje gwarancyjne w paliwach, kasy fiskalne dla lekarzy, taksówkarzy, adwokatów oraz możliwość kontroli wirtualnej rejestracji działalności gospodarczej." --tak tak wprowadziliscie "---Stwierdził tez , że jak "będą się Sądzić o to ,to podniesie koszty sądowe" i odleciał nie na stałe do Maciu Piciu -ale na nasz koszt na ?wycieczkę życia? pozostając jako Król Europy bezkarny ..Były Minister Sprawiedliwości za Budki co oznajmił w Sejmie obecny Pan Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r.-Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązywała po tej reformie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce,likwidowaliście posterunki Policji,doprowadzaliscie do sytuacji w której spracowanych ,uczciwych ludzi nie bylo stać na prawników.
Inspektor Pracy 2018-07-27 20:04:07
szlag mnie trafi
Drogi Kochany PO śle ,-dziewico orleańska -obrońco ubogich i ucisnionych podatkami ,przypomne Tobie co publicznie oswiadczyl Twój narodowy "Ducze" --" jak jesteś biedny to i tak Ciebie nie stać na ubranie" --no to możemy podnosić VAT ,biedni i tak nic nie stracą gdyż nie kupują!" ..a może przypomisz sobie slowa "teraz to paliwo może być i po 7 zł" -więc proszę Ciebie ,masz okazje siedzieć cicho, więc sidź cicho!
Czytaj także
pokaż więcej
Rybnik. Miasto z ikrą
e KULTURA
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
Nasza sonda
Jakie jest Twoje zdanie na temat planowanej kopalni Paruszowiec?46222,48036,48011,47938,47899,47893,48032,48038,48037,48035,48034,48033,48031,48030,48029,48028,48027,48025,48024,48023,48022,48019,48018,48017,48016,48015,48014,48013,48012,48009,48010,47986,47985,47946,47890,47889,47982,47928,47881,47833,47779,47983,47929,47882,47834,47780,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,46258,46120,46045,46031,46034